Sondaż AAII - udział akcji najniższy od 19 miesięcy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Sondaż AAII - udział akcji najniższy od 19 miesięcy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wskaźniki nastrojów ("sentymentu") inwestorów to ważny, choć niejednoznaczny, element analizy sytuacji na rynkach. Pisaliśmy już, że po wyjątkowo nieudanym - zarówno dla akcji, jak i obligacji - I półroczu, niektóre wskaźniki uległy "wyzerowaniu" (tzn. sygnalizują silny pesymizm). Niektórzy obserwatorzy mówią wręcz o "kapitulacji" czy "skrajnym strachu", które miałyby świadczyć o świetnej okazji do zakupów, np. akcji. Obiektywny przegląd wskaźników pokazuje jednak, że nie wszystkie elementy "układanki" pasują do takiej konkluzji. W gamie obserwowanych przez nas wskaźników nastrojów są również takie, które są ciągle bardzo daleko od całkowitej "kapitulacji".

Najlepszym przykładem jest comiesięczny sondaż AAII (Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych). Wg najnowszej edycji udział akcji w portfelach członków AAII co prawda spadł do poziomu najniższego od 19 miesięcy, ale ciągle daleko mu do typowo panicznych pułapów odnotowanych w przeszłości, nie tylko w trakcie covidowego krachu (55,2%), ale też bessy z lat 2007-09 (40,8%) czy 2000-02 (42,8%).

Analogiczne wnioski dotyczą poziomu gotówki w portfelach. Podskoczył on do poziomu, którego osiągnięcie było sygnałem końca dużych korekt spadkowych w trakcie hossy trwającej od 2009 roku. Ale w trakcie bessy z prawdziwego zdarzenia potrafił zawędrować dużo wyżej. W kulminacyjnych fazach strachu na rynkach udział gotówki potrafił podskoczyć w okolicę aż 40% lub wyżej, gdy inwestorzy panicznie pozbywali się taniejących akcji.

Oczywiście nie chcemy przez to powiedzieć, że i tym razem musi dojść do analogicznej paniki, ale pokazane tu dane zdają się przeczyć tezie, że mamy obecnie sygnały całkowitej rynkowej kapitulacji.

Reasumując, wnioski płynące z analizy różnych wskaźników nastrojów inwestorów są obecnie spójne pod jednym względem - poziom optymizmu wyraźnie obniżył się w porównaniu z początkiem roku. Ale trudno byłoby doszukać się jednoznacznego sygnału, że mamy na pewno do czynienia z całkowitą "kapitulacją".


Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory