Maj wreszcie bardziej łaskawy dla rynku obligacji | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Maj wreszcie bardziej łaskawy dla rynku obligacji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Maj okazał się pierwszym od dłuższego czasu wyraźnie lepszym miesiącem dla tzw. hurtowych obligacji skarbowych, notowanych na rynku wtórnym. Odświeżmy nasz wykres, na którym rynek hurtowy pokazujemy w rozbiciu na trzy kategorie obligacji: stałokuponowe (największy segment, zarazem o największej zmienności), zmiennokuponowe oraz indeksowane inflacją (segment niszowy - tylko jedna seria papierów).

Kilka spostrzeżeń po maju:

  • obligacje stałokuponowe - reprezentujący je indeks TBSP wreszcie, po dziewięciu (!) miesiącach nieprzerwanego spadku, drgnął w górę (na razie dość skromnie, o 0,2%); średnia ważona rentowność do wykupu (YTM) papierów z tego benchmarku to obecnie ok. 6,8%;
  • obligacje zmiennokuponowe - reprezentująca ten segment przykładowa seria WZ1122 zaczęła wyraźnie przyspieszać, jeśli chodzi o stopy zwrotu; w kolejnych miesiącach należy oczekiwać jeszcze mocniejszego przyspieszenia, bo pokazana tu seria obligacji zmiennokuponowych (podobnie jak większość innych serii z tego segmentu) weszła pod koniec maja w nowy okres odsetkowy, z wyraźnie wyższym oprocentowaniem na poziomie 6,68%;
  • obligacje indeksowane inflacją (IZ0823) - tutaj notujemy najbardziej spektakularne stopy zwrotu, za sprawą comiesięcznej indeksacji o wskaźnik inflacji CPI. Do tego dochodzi stałe oprocentowanie na poziomie 2,75%. "Hamulcem" dla stóp zwrotu jest natomiast fakt, że obligacje te notowane są na rynku wtórnym z premią względem nominału, która zmniejsza się z miesiąca na miesiąc ze względu na stopniowo zbliżający się termin wykupu.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pozwala lepiej zrozumieć strukturę i istotę rynku obligacji hurtowych, które znajdują się w różnych proporcjach w portfelach rozmaitych funduszy dłużnych.

Reasumując, maj przyniósł wreszcie pierwsze sygnały poprawy w mocno poturbowanym segmencie obligacji stałokuponowych, a jednocześnie dalsze wzmocnienie wyników w pozostałych segmentach rynku.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory