"Warunki finansowe" wciąż zbyt luźne dla Fedu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

"Warunki finansowe" wciąż zbyt luźne dla Fedu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Tzw. warunki finansowe (financial conditions), to jedno z pojęć pozwalających lepiej zrozumieć interakcje między Rezerwą Federalną, gospodarką i rynkiem akcji. Pojawia się ono nie tylko w analizach giełdowych strategów, ale też w komunikatach samego Fedu. Przykładowo w styczniowym komunikacie FOMC (Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku) "warunki finansowe" zagościły w dwóch miejscach - była mowa o tym, że są i pozostaną accommodative, czyli "sprzyjające" lub też "ekspansywne". Tymczasem z podsumowania marcowego posiedzenia "warunki finansowe" kompletnie zniknęły, co od razu wywołało spekulacje na temat tego, że Fed będzie dążył do ich zacieśnienia w celu walki z inflacją.

Czym właściwie są owe warunki finansowe? Jednym z najpopularniejszych wskaźników mających je obrazować jest ten liczony przez bank Goldman Sachs. W jego przypadku o tym czy warunki finansowe są "zacieśnione" (tight) czy też "luźne" (loose), decyduje mieszanka pięciu elementów ważonych teoretycznym wpływem na PKB:

  • stopa procentowa Fedu - im wyższa, tym warunki finansowe bardziej zacieśnione
  • rentowność 10-letnich obligacji skarbowych - im wyższa, tym warunki bardziej zacieśnione
  • spread na rynku obligacji korporacyjnych (czyli nadwyżka rentowności względem obligacji skarbowych) - im szerszy, tym warunki bardziej zacieśnione
  • ceny akcji mierzone jako S&P 500 podzielony przez średnie zyski spółek za 10 lat - im wyższe, tym warunki luźniejsze
  • kurs dolara względem szerokiego koszyka walut - im wyższy, tym warunki bardziej zacieśnione.

Widać zatem, że zacieśnienie financial conditions wiązać się może z wywołaniem pewnych wstrząsów na rynkach ryzykownych aktywów takich jak rozszerzenie spreadów kredytowych, przecena akcji czy umocnienie dolara uznawanego za "bezpieczną przystań". Pokaz takiego obrotu spraw mieliśmy już w trakcie I kwartału, ale czy warunki finansowe uległy już wystarczającemu zacieśnieniu? Można mieć co do tego wątpliwości, bo obecny poziom wskaźnika GS jest ciągle bliższy ubiegłorocznym rekordom "rozluźnienia" niż poziomom świadczącym o silnym zacieśnieniu.

"Fed chce zacieśnić warunki finansowe, by walczyć z inflacją. Ale to wymaga de facto mocnej korekty na rynku akcji, który ma najsilniejszy wpływ na zmiany warunków finansowych" - tłumaczy Jurrien Timmer, szef Global Macro w Fidelity.

Z drugiej strony, omawiany wskaźnik jest też o tyle godny uwagi, że kiedy już do tego spodziewanego mocnego zacieśnienia dojdzie, to będzie to również sygnał do ... kupowania przecenionych ryzykownych aktywów, bo nadmiernie zacieśnione warunki finansowe w przeszłości zwykle skłaniały Fed do złagodzenia jastrzębiej retoryki. Ale na to chyba przyjdzie jeszcze czas...


Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory