Kupony obligacji rosną i rosną | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Kupony obligacji rosną i rosną

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Zwracaliśmy już uwagę, że spośród całej gamy aktywów finansowych jednym z najbardziej oczywistych beneficjentów trwających podwyżek stóp procentowych jest ten segment rynku obligacji, który cechuje się zmiennym oprocentowaniem (kuponem). Do tej szerokiej gamy instrumentów zaliczyć można zarówno papiery skarbowe (serie typu "WZ"), jak i liczne serie obligacji korporacyjnych. Czas na więcej konkretów.

Na poniższym wykresie prezentujemy stopniowe zmiany oprocentowania wybranych serii obligacji skarbowych oraz emitowanych przez przykładowe duże spółki giełdowe.

Jak widać, począwszy od przełomu roku inwestorzy mają do czynienia z prawdziwą falą wzrostową oprocentowania, będącą konsekwencją zwyżki stawki WIBOR6M, która przekłada się na wyższe kupony wraz z wchodzeniem poszczególnych serii w kolejne okresy odsetkowe. O ile jeszcze pół roku temu kupony zestawionych tu przykładowych emisji nawet w najlepszym przypadku sięgały ledwie 2,5% (a w przypadku papierów skarbowych były nawet bliskie zeru), to od tego czasu przesunęły się radykalnie w górę i będą przesuwać się nadal. Dobrym przykładem są obligacje Banku Pekao (PEO1027), których oprocentowanie pod koniec kwietnia podskoczy z obecnych 2,46% w pobliże nawet 7% (ostateczny poziom będzie zależny od tego jak wysoko zawędruje WIBOR). Z kolei w marcu kupon podobnych papierów PKO BP (PKO0328) podskoczył z 1,73% do 5,57%.

Wszystko to nie oznacza oczywiście, że papiery zmiennokuponowe - choć korzystają na wzroście stóp procentowych - pozbawione są ryzyka inwestycyjnego. Jak pokazuje poniższy wykres, notowania nawet bezpiecznych obligacji skarbowych podlegają fluktuacjom na rynku wtórnym, o czym decydować może np. ograniczona płynność. W przypadku obligacji korporacyjnych zmienność potrafi być odpowiednio wyższa, co wprowadza element niepewności do stóp zwrotu, szczególnie na krótką metę.

Reasumując, na rynku obligacji zmiennokuponowych obserwujemy dalszy, coraz częściej wręcz spektakularny, wzrost oprocentowania, co na dłuższą metę powinno pomóc stopom zwrotu np. z funduszy inwestycyjnych mających tego rodzaju papiery w portfelach.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory