Od paniki do samozadowolenia | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Od paniki do samozadowolenia

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

P/E (cena/zysk) i VIX ("indeks strachu") to dwa wskaźniki, które standardowo monitorujemy na Wall Street. A co się stanie, gdy połączymy je ze sobą? Powstaje tzw. Complacency Index (dosł. indeks samozadowolenia). Im wyższe są wyceny (P/E) i im mniejsza zmienność (VIX), tym w myśl tego wskaźnika większe samozadowolenie rynkowe.

Complacency Index jest o tyle ciekawy, że (w odróżnieniu od P/E i wielu innych wskaźników) w trakcie pandemicznego krachu przed ponad rokiem zszedł do bardzo niskiego z historycznego punktu widzenia poziomu i dzięki temu pozwolił (znów w odróżnieniu od wielu innych wskaźników) zidentyfikować jedną z najlepszych od lat okazji inwestycyjnych na amerykańskiej giełdzie. Pandemiczne wartości były porównywalne z tymi odnotowanymi po upadku Lehman Brothers w 2008 roku (wartość w dołku = 0,23 pkt., czyli pierwszy najniższy percentyl historycznego przedziału).


Przez "PE" rozumiemy wskaźnik ceny do prognozowanych zysków spółek na kolejne 12 miesięcy (źródło: IBES).

A teraz? Od czasu krachu "indeks samozadowolenia" przebył długą drogę i obecnie jest najwyżej od lutego 2020 (1,35 pkt. na koniec ubiegłego tygodnia = 92 percentyl historycznego przedziału wahań). To wysoki poziom, choć indeks bywał jeszcze dużo wyżej.

Reasumując, Complacency Index będący próbą połączenia P/E (wyceny) i VIX (zmienność) w jedną całość, przed rokiem trafnie wskazywał niebywałą okazję inwestycyjną. Obecnie jest raczej na wysokim poziomie (brak okazji), ale nie wykluczalibyśmy, że może znaleźć się jeszcze wyżej.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory