Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Coraz bardziej zauważalny trend na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność benchmarkowych papierów 10-letnich przekroczyła wczoraj poziom 0,8% i znalazła się najwyżej od czerwca.
Rentowność (yield) jest już o krok od obserwowanej przez fanów analizy technicznej 200-sesyjnej średniej. Pobyt poniżej niej trwa nieprzerwanie już od listopada 2018 r.
Na powyższym wykresie pokazujemy szerszy ekonomiczny kontekst trendu spadkowego, w jakim rentowność obligacji była w okresie od jesieni 2018 aż do I połowy tego roku. Chociaż oczywiście pandemia i lockdown gospodarek odpowiadają za kulminacyjny etap załamania rentowności, to jednak zwróćmy uwagę, że proces ten wystartował dużo wcześniej i był związany z wzajemnie oddziałującymi na siebie czynnikami takimi jak globalne spowolnienie gospodarcze, stopniowa eskalacja wojen handlowych, cięcia stóp procentowych przez Fed.
Obecna sytuacja w pewnym stopniu przypomina końcówkę 2019 roku. Także wtedy rentowność obligacji szykowała się do "ataku" na 200-sesyjną średnią. Liczono na zakończenie/złagodzenie konfliktów handlowych ("pierwsza faza" porozumienia z Chinami), które dałoby oddech gospodarkom i umożliwiło zakończenie obniżek stóp przez Fed. Wtedy te rachuby pokrzyżował jednak nieoczekiwany wybuch pandemii.
A teraz? Czynnikiem pchającym rentowności w górę są oczekiwania na nowy pakiet fiskalny mający złagodzić ekonomiczne skutki kolejnej falii pandemii. Być może w grę wchodzi również spodziewane złagodzenie retoryki w stosunkach międzynarodowych w przypadku wygranej demokratów w wyborach. Przy okazji omawiania wrześniowego globalnego sondażu wśród zarządzających funduszami wspominaliśmy również, że wg konsensusowej opinii warunkiem koniecznym trwalszego wzrostu rentowności jest wdrożenie skutecznej szczepionki na koronawirusa - wg oczekiwań jest to perspektywa I połowy 2021 roku.
Reasumując, po raz pierwszy od końcówki ubiegłego roku mamy do czynienia ze wspinaczką rentowności amerykańskich obligacji na kilkumiesięczne szczyty. Poprzednio próba "ataku" na 200-sesyjną średnią została zniweczona przez wybuch pandemii. Zobaczmy czy tym razem będzie inaczej.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.