Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Jeszcze jedna istotna kwestia odnośnie naszego rankingu rocznych stóp zwrotu. Wspomnieliśmy już, że historycznie opłacało się przeważać w ramach portfela to aktywo, które w poprzednim roku spisało się najsłabiej (było na samym dole naszej tabeli).
Zaktualizujmy dokładne wyliczenia.
Jak widać miniony rok podtrzymał dobrą opinię o takiej strategii. Kupno aktywa, które było najgorsze w 2018 roku (koszyk akcji z rynków wschodzących), zaowocowało stopą zwrotu na poziomie prawie 21% w przeliczeniu na PLN (czyli z punktu widzenia polskiego inwestora) i 19% w walucie bazowej (czyli w USD - w tej walucie wyrażony jest standardowo indeks emerging markets).
Zauważmy, że strategia przeciwna - czyli kupowanie aktywów najlepszych w poprzednim roku - zarówno w 2019 roku, jak i ogólnie na dłuższą metę, przynosiła dużo słabsze (choć z pewnością nie tragiczne) rezultaty.
Skąd te dość zaskakujące wyniki? Intuicyjnie wydaje się, że aktywa, które w poprzednim okresie radziły sobie relatywnie słabo, mogą być niedowartościowane względem innych - i stąd ich późniejsze lepsze osiągnięcia.
Omawianą strategię można traktować w sposób dosłowny - czyli inwestuj cały portfel w ubiegłorocznego "przegranego" - choć trzeba podkreślić, że jest to bardzo agresywna, ryzykowna wersja, do której trzeba mieć 100-procentowe zaufanie.
My preferujemy raczej złagodzoną wersję, wg której ubiegłorocznego "przegranego" warto przeważać (overweight) w ramach urozmaiconego portfela, czyli przyznać mu większą wagę niż w innych latach.
Co taka strategia podpowiada na rok 2020? Ubiegłorocznym przegranym w naszym rankingu były polskie akcje (WIG) - wygląda więc na to, że to właśnie je warto teraz przeważać w portfelu.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.