O likwidacji OFE w pigułce | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

O likwidacji OFE w pigułce

Tomasz Hońdo, CFA
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.

Posiadacze jednostek OFE staną w obliczu poważnego dylematu, a jego rozstrzygnięcie w skali całego systemu może mieć daleko idące konsekwencje. Prezentujemy schemat pozwalający lepiej zorientować się w tej skomplikowanej sprawie.

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ogłoszenie przez rząd kolejnej wersji likwidacji OFE i zagospodarowania zgromadzonych w nich aktywów wywołało skrajne opinie i emocje. Tak jak to bywa z praktycznie każdą decyzją o charakterze politycznym, i te zapowiedzi trudno jednoznacznie ocenić w kategoriach czarne/białe. Wątpliwości nie pozostawia natomiast jedna kwestia - sprawa jest mocno złożona i wielowątkowa. Poniżej staramy się rozebrać ją na części pierwsze z punktu widzenia zarówno uczestników OFE, jak i całego rynku kapitałowego.

(bardziej czytelna wersja schematu - na końcu artykułu jako załącznik)

Jeśli chodzi o sam rynek kapitałowy, to większość brokerów uspokaja - likwidacja OFE nie powinna przynieść szybszej niż do tej pory sprzedaży posiadanych przez nie akcji.

Rys. 1. Opłata przekształceniowa odchudzi aktywa przekazane z OFE do IKE, ale potem przepływy netto w „nowych OFE” będą wyglądały lepiej niż obecnie dzięki likwidacji suwaka

Źródło: opracowanie własne na podst. projekcji PKO BP. Założenia projekcji: 90 proc. aktywów OFE trafia do IKE (opłata przekształceniowa blisko maksymalnej wartości).

W wersji optymistycznej podaż akcji ze strony "nowych OFE" ma być z nawiązką neutralizowana przez zakupy ze strony PPK, ale nie sposób przewidzieć jakim zaufaniem społecznym będzie cieszyło się to nowe rozwiązanie po ciągłych zmianach w systemie emerytalnym.

Rys. 2. Kontrolowany przez rząd PKO BP przekonuje, że nieunikniona podaż akcji ze strony OFE/IKE będzie z nawiązką rekompensowana przez zakupy ze strony PPK. Ale czy PPK zdobędą zaufanie społeczne w obliczu ciągłego majstrowania przy systemie emerytalnym? Poza tym te kalkulacje nie obejmują w ogóle tematu akcji przejętych potencjalnie przez FRD…


Źródło: opracowanie własne na podst. projekcji PKO BP. Założenia projekcji: w PPK ma uczestniczyć 66% uprawnionych.

Reasumując, II filar systemu emerytalnego wkrótce ma zakończyć swój żywot. Likwidacja/przekształcenie OFE pociągnie za sobą wszechstronne skutki. O ile oczywiście plan rządu zostanie zrealizowany w tej formie, bo jak pokazuje doświadczenie nie wszystko jest być może przesądzone, a niektóre szczegóły planu nie zostały jeszcze rozjaśnione.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.




Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory