Emergingi prawie 20% na minusie | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Emergingi prawie 20% na minusie

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Okoliczności takie jak "normalizacja bilansu" przez amerykański Fed, umacnianie się dolara, odpływy kapitałów, a wreszcie kryzys turecki negatywnie rzutują na rynki wschodzące akcji. Począwszy od mniej więcej kwietnia pozostają one najsłabszym ogniwem globalnych rynków. Ich indeks osunął się do poziomu najniższego od 13. miesięcy.

Spadek od styczniowego szczytu wynosi już prawie 20%. Sprawdźmy kiedy historycznie pojawiały się takie przeceny i co mogły zapowiadać.

Pod uwagę wzięliśmy tylko te 20% spadki, które odbyły się z wcześniejszych wieloletnich maksimów lub poziomów bliskich takim maksimom (jak w 2015 r.), tak aby historyczne przypadki były porównywalne z obecną sytuacją (przypomnijmy, że jeszcze w styczniu indeks rynków wschodzących był najwyżej od 2007 roku).


Uwaga - indeks w wersji cenowej (bez dywidend).

Już na pierwszy rzut oka widać, że o ile w dwóch przypadkach (jedna trzecia wszystkich) 20% przecena stanowiła dopiero początek wielomiesięcznej bessy (2000 i 2007), to w pozostałych czterech przypadkach rozwój wydarzeń był inny. Poniżej szczegółowe statystyki.

O czym świadczą te statystyki? Są dość niejednoznaczne, ale z pewnością trudno byłoby je traktować jako gwarancję wielomiesięcznej, drastycznej bessy, o której rzekomo świadczy wedle obiegowej opinii 20% spadek od szczytu (zauważmy też dwa bardzo pozytywne scenariusze z lat 2004 i 2006).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory