Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Benchmarkiem dla działającego od niedawna funduszu QUERCUS Europa jest szeroki indeks STOXX Europe 600. Dobra okazja, by przybliżyć nieco ten wskaźnik, który na co dzień pozostaje w cieniu amerykańskiego S&P 500, ale jest przecież głównym barometrem koniunktury na giełdach w wysoko rozwiniętych (siedemnastu) krajach europejskich, takich jak Niemcy, Francja, Szwajcaria, czy Wielka Brytania.
W wersji bazowej jest to indeks cenowy (jak np. nasz WIG20), tzn. nie uwzględnia dochodów z dywidend.
Trzeba przyznać, że ten wykres nie wygląda raczej zbyt zachęcająco. Szczyty z lat 2000 i 2007 były jak do tej pory nie do przebicia. Próba w 2015 roku zakończyła się mocną korektą, indeks od bariery odbił się również w tym roku.
Na szczęście wykres indeksu cenowego to tylko pół prawdy na temat faktycznych stóp zwrotu. W długim okresie ważniejszy jest indeks dochodowy (Total Return), uwzględniający dywidendy, które jak się okazuje stanowią ważną część całych zysków. Tutaj obraz sytuacji jest o wiele lepszy (z tym zastrzeżeniem, że indeks w tej wersji funkcjonuje dopiero od 2001 r.) - europejskie akcje w długim okresie przynoszą dodatnie stopy zwrotu.
A co z wycenami akcji? Są ... umiarkowane. Żaden ze zbadanych przez nas wskaźników (P/E, P/B) nie jest ani wysoko (jak w latach 2000 lub 2007), ani też bardzo nisko (2008/2009, 2011). Z pewnością nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną. Na krótką metę nie musi to o niczym świadczyć, natomiast w horyzoncie wieloletnim umiarkowane wyceny to prawdopodobnie zapowiedź równie umiarkowanych (ani niskich, ani wysokich) stóp zwrotu.
Reasumując, od osiemnastu (!) lat indeks STOXX 600 Europe nie może sobie poradzić ze szczytem z czasów tzw. bańki internetowej (2000). Także w tym roku kolejna próba zakończyła się jak na razie niepowodzeniem. Ale obraz stóp zwrotu zdecydowanie rozjaśnia się, gdy uwzględnimy dochody z dywidend. Ponadto europejskie akcje nie są drogie, tak jak to było właśnie w trakcie bańki z przełomu wieków, czy też na szczytach w 2007 roku (okazyjnie tanie też jednak nie są).
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.