Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Czas zaktualizować rozważania na temat najważniejszej waluty, która decyduje także o losach niektórych innych aktywów - dolara amerykańskiego.
Notowania USD, zarówno względem euro czy też koszyka walut, utknęły w trendzie bocznym.
Krótkoterminowo ciężko jest przewidzieć bieg wydarzeń (czy dojdzie do wybicia dołem, a może stabilizacja to jedynie chwilowa przerwa w zwyżkach), ale można pokusić się o pewne wnioski średnioterminowe (w horyzoncie wielomiesięcznym).
Euro względem dolara jest ciągle przedmiotem pożądania funduszy hedgingowych, które na przełomie roku zbudowały rekordowe pozycje spekulacyjne. Innymi słowy, traderzy masowo oczekują umacniania się euro/osłabienia dolara. Pod tym względem istnieje potencjalnie znaczna przestrzeń do ewentualnych rozczarowań (wielkość pozycji spekulacyjnych historycznie była dobrym wskaźnikiem kontrariańskim)...
... szczególnie, że notowania EUR/USD zupełnie oderwały się od tradycyjnej zależności z wysokością stóp procentowych w USA i strefie euro. Według niej kurs EUR powinien być dużo niżej (a USD - wyżej). Różnica stóp nie tylko jest rekordowo głęboka, ale co więcej wygląda na to, że może się jeszcze pogłębić, bo w USA rosną oczekiwania na szybsze podwyżki kosztów pieniądza, zaś w Europie EBC nadal upiera się przy ultra luźnej polityce monetarnej.
Dolar jest ważny, bo współdecyduje o losach złota i rynków wschodzących (im jest słabszy, tym lepiej).
Reasumując, na wykresie eurodolara rysuje się formacja potencjalnej zmiany trendu na spadkowy (co oznaczałoby osłabienie euro/umocnienie USD). Nie wiadomo czy ten scenariusz się zrealizuje (na zmianę trendu zanosiło się już w październiku i wtedy okazał się to błędny sygnał techniczny), ale warto pamiętać o ciągle niemal rekordowych pozycjach spekulacyjnych i braku uzasadnienia dla wysokich poziomów kursu euro ze strony relacji stóp procentowych (coraz wyższe w USA, ujemne w eurolandzie).
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.