Wg BAML spełnione jest 13 z 19 kryteriów bessy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wg BAML spełnione jest 13 z 19 kryteriów bessy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Tuż przed tąpnięciem na rynkach na początku lutego pisaliśmy o sygnale sprzedaży, jaki wysłał ponoć sprawdzony historycznie wskaźnik "Bull & Bear" stworzony przez analityków Bank of America/Merrill Lynch (dalej: BAML). Co ciekawe wskaźnik ten wg ostatniego odczytu ciągle jest w strefie ostrzegawczej, ale analizy BAML wyróżniają się czymś jeszcze.

Ciekawostką jest zestaw "kryteriów bessy" (bear market signposts - patrz tabela powyżej, obok tytułu artykułu). Zdaniem analityków BAML w przeszłości (czyli w okresie od lat 60.) na szczytach przed rozpoczęciem bessy/krachu (takiego jak w 1987 r.) spełnionych było co najmniej 80% tych kryteriów, zaś już po rozpoczęciu bessy procent ten dochodził w niemal wszystkich przypadkach do 100% (tutaj ważna uwaga - obecnie kryteriów jest 19, zaś początkowo wynosiła zaledwie 5 ze względu na brak danych historycznych).

Jak to wygląda obecnie? Dobra wiadomość jest taka, że spełnionych jest "zaledwie" 68% kryteriów bessy, co sugerowałoby, że czarny scenariusz na rynkach w bliskiej przyszłości nie powinien się zrealizować. Gorzej wygląda sama tendencja. Jeszcze dwa lata temu odsetek "kryteriów bessy" nie przekraczał 30%. Tak wysoko jak obecnie omawiany odsetek poprzednio był jeszcze w trakcie bessy w 2008 roku (ale przed jej rozpoczęciem sięgnął 95%).

Jednym z kryteriów bessy, które nie jest ciągle spełnione, jest kształt tzw. krzywej rentowności amerykańskich obligacji (yield curve). Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że bessy były poprzedzone przez odwróconą krzywą, czyli sytuację, w której rentowności papierów krótkoterminowych były wyższe od rentowności długoterminowych obligacji skarbowych. Ewidentnie z taką sytuacją obecnie jeszcze nie mamy do czynienia.

Reasumując, z analizy BAML wynika, że liczba sygnałów ostrzegawczych przez bessą z prawdziwego zdarzenia jest największa od 2008 roku, choć na szczęście ciągle nie jest jeszcze wystarczająco duża (68% wobec co najmniej 80% w przeszłości).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory