Z cyklu: kreski na wykresach
Tomasz Hońdo | |
Starszy Analityk Quercus TFI S.A. | |
tomasz.hondo@quercustfi.pl |
W ramach poprzedniego tygodniowego przeglądu sytuacji na rynkach akcji pokusiłem się o narysowanie kilku kresek na wykresie WIG. Indeks znalazł się wówczas na poziomie najwyższym od prawie miesiąca, co było oznaką zdecydowanej poprawy nastrojów w porównaniu z tym, co inwestorzy przeżyli w poprzednich tygodniach. Czas na aktualizację.
Póki co scenariusz wydarzeń nie okazał się hurraoptymistyczny. Owszem, WIG zdołał w mijającym tygodniu wspiąć się na poziomy wyższe niż w poprzednim tygodniu, ale odbywało się to w tempie „pełzającym”. Efekt jest taki, że na wykresie można teraz dorysować kolejną kreskę, tym razem ograniczającą ruchy indeksu od góry. WIG najwyraźniej utknął w tzw. kanale zwyżkowym pomiędzy dwiema widocznymi na wykresie liniami. Jeśli tak dalej ma wyglądać sytuacja, to powrót WIG do czerwcowego szczytu zajmie wiele tygodni. Chyba że indeks wykona zdecydowany ruch, przebijając dorysowaną dziś linię.
Rys. 1. WIG
Co ciekawe zdecydowanie lepiej z zadania wywiązał się niemiecki DAX. Przebicie narysowanych przed tygodniem kresek okazało się zgodnie z nadziejami potężnym impulsem wzrostowym.
Rys. 2. DAX
Jednym z głównych „winowajców” relatywnie słabego zachowania WIG okazały się znów akcje KGHM, których kurs w ostatnich dniach spadł do czerwcowego dołka. Z drugiej strony gdyby notowania miedziowego koncernu zdołały teraz odbić się na tyle mocno, by pokonać poziom 120 zł, na wykresie pojawiłaby się lubiana przez fanów analizy technicznej formacja „podwójnego dna”. Czy wówczas akcje KGHM stałyby się dla odmiany motorem napędowym dla WIG? A może jednak kurs miedziowego koncernu przebije ostatnie dołki i marzenia o pogoni za silnymi rynkami rozwiniętymi (np. niemieckim) znów okażą się niespełnione?
Rys. 3. Kurs KGHM (zł)
Równie ciekawe jest to, co dzieje się na rynku małych i średnich spółek. Indeks sWIG80, który przetrwał czerwcowy mini-krach w przyzwoitej kondycji, teraz tkwi w wąskim trendzie bocznym. Pierwsze oznaki wychodzenia polskiej gospodarki z dołka w połączeniu z rekordowo niskimi stopami procentowymi powinny teoretycznie „popchnąć” indeks powyżej czerwcowego szczytu. Przypomnijmy, że według prostego modelu w sierpniu powinny pojawić się pierwsze pozytywne efekty cyklu obniżek stóp.
Rys. 4. Indeks sWIG80
Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl.
Przypominamy też o konkursie z nagrodami - tylko do końca lipca!