Zielone słupki w przewadze, czyli jakie były roczne stopy zwrotu z polskich akcji | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Zielone słupki w przewadze, czyli jakie były roczne stopy zwrotu z polskich akcji

Inwestowanie w liczbach – odcinek I

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Rozpoczynamy serię artykułów poświęconych stopom zwrotu z akcji. Będziemy chcieli pokazać historyczne efekty inwestowania w akcje na różnorodne sposoby, posługując się konkretnymi liczbami. To powinno pomóc naszym Czytelnikom wyrobić sobie pewien pogląd na temat tego, czego można się spodziewać po rynku akcji w przyszłości.

Na początek naszego cyklu proponuję słupki obrazujące roczne zmiany indeksu WIG (dane z ostatnich 15 lat).

Roczne zmiany WIG

Przyjrzenie się powyższemu wykresowi pozwala na kilka ciekawych obserwacji.

Od razu w oczy rzuca się choćby fakt, że zielone słupki, które obrazują dodatnie stopy zwrotu są w zdecydowanej przewadze liczebnej – było ich 10 spośród 15. To sugeruje, że chociaż w krótkim horyzoncie czasowym zmiany kursów są ciężkie do przewidzenia, to w perspektywie wielu lat rynek akcji to nie jest kasyno. W kasynie reguły gry są ustalone tak, by gracze nie mieli na dłuższą metę zbyt dużych szans na wygraną. Na giełdzie jest inaczej – biorąc wprost historyczne dane można by założyć, że prawdopodobieństwo, że w danym roku zarobimy na giełdzie wynosi 66%.

Kolejna obserwacja jest taka, że najwyższe zielone słupki na wykresie sięgają ponad 40%. Jest to wyznaczony przez historię górny limit dla rocznych stóp zwrotu. Tyle można oczekiwać w bardzo sprzyjających dla rynku akcji okolicznościach, jakimi w przeszłości było np. silne odreagowanie w gospodarce po kryzysie na przełomie lat 2008/2009 lub szczytowe okresy hossy (lata 2006 i 1999).

A co z dolnym limitem? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Gdyby nie rok 2008, za dolny limit należałoby uznać straty rzędu 20 kilku procent (lata 2001 i 2011). Rok 2008 przyniósł jednak spadek aż o 51,1%. Co prawda tak dramatyczne straty są zdecydowaną rzadkością, ale niemniej warto brać ten przypadek pod uwagę przy budowaniu portfela inwestycyjnego.

Mimo pojawiania się od czasu do czasu długich czerwonych słupków inwestorzy mogą pocieszać się tym, że każdorazowo po pojawieniu się słupka z dwucyfrowymi stratami kolejne 1-2 słupki były już wyraźnie na plusie.

Już niebawem ciąg dalszy naszego cyklu.

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory