Zaległości względem rynków wschodzących nadrobione | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Zaległości względem rynków wschodzących nadrobione

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Od lat monitorujemy sytuację na GPW przez pryzmat kondycji rynków wschodzących (emerging markets). Jak to wygląda obecnie?

Pierwszą kwestią, która zwróciła naszą uwagę, jest bezprecedensowa przepaść dzieląca 12-miesięczne zmiany rodzimego WIG-u i benchmarku rynków wschodzących, która po październiku urosła do ... +52 pkt. proc. (!). Na przestrzeni lat zdarzały się już pewne różnice w 12-miesięcznych zmianach obu indeksów, ale nigdy w takiej skali. Czyżby nasz WIG całkowicie zerwał więź, łączącą go z emerging markets?

Wydaje się, że w dużym stopniu tegoroczny triumf rodzimych akcji nad rynkami wschodzącymi wynika jednak po prostu z faktu, że przed rokiem były one z kolei relatywnie słabe. Dobrze to widać jeśli zostawimy już na boku 12-miesięczne zmiany i przyjrzymy się samym indeksom. Wcześniej WIG zachowywał się relatywnie słabo zarówno w trakcie wybuchu pandemii, jak i na jesieni 2020. Od tego czasu nadrabiał zaległości i wygląda na to, że wcześniejsza luka względem MSCI Emerging Markets została właśnie domknięta.

Również rzut oka na wykres obejmujący kilka dekad przypomina, że rodzimy rynek akcji nie tyle utracił więź z emerging markets (do których Polska jest ciągle zaliczana wg najważniejszej klasyfikacji MSCI), co raczej po prostu w tym roku dynamicznie nadrobił zaległości.

Reasumując, w tym roku polskie akcje nie poddają się zauważalnej zadyszce indeksu rynków wschodzących, ale oznacza to raczej tyle, że nadrabiały (i właśnie w całości już nadrobiły) ubiegłoroczne zaległości, a nie że trwale uniezależniły się od trendów panujących na emerging markets.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory