Wyceny wysokie, ale rentowność też | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wyceny wysokie, ale rentowność też

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Za nami kolejny miesiąc pod znakiem wzrostu niektórych wskaźników wyceny akcji na Wall Street. Przykładowo współczynnik ceny do wartości księgowej (P/BV), rosnąc do 4,71, zmniejszył dystans dzielący go od rekordu z czasów bańki internetowej do niespełna 7% (na początku września dystans maleje jeszcze bardziej).

Wg krytycznie nastawionych komentatorów jest to oznaka narastania bańki spekulacyjnej analogicznej do tej sprzed dwóch dekad. Optymiści z kolei twierdzą, że wyceny uzasadnione są przez silny wzrost zysków spółek.

Po której stronie leży prawda? Zapewne gdzieś ... pośrodku. Z jednej strony najwyższy od lat poziom P/BV wpasowuje się w również niewidziany od dawna wyśrubowany poziom rentowności amerykańskich korporacji obrazowany przez współczynnik ROE (return on equity, rentowność kapitałów własnych, które są tym samym co wartość księgowa w przypadku P/BV). Innymi słowy, inwestorzy są gotowi dużo płacić za wartość księgową (kapitały własne) spółek, ale w zamian mogą cieszyć się, że owe spółki są aktualnie w stanie wygenerować z tych kapitałów własnych niezwykle wysokie zyski.

Z drugiej strony ta relacja nie jest perfekcyjna i bez trudu można wskazać okresy, w których przy niewiele niższej rentowności spółek współczynnik P/BV był o wiele niższy niż obecnie. Można jeszcze próbować tłumaczyć to z kolei rekordowo niskim poziomem stóp procentowych, który sprzyja wyższym wycenom.

Największe ryzyko polega na tym, że gdyby rentowność korporacji miała się obniżać z obecnych wyśrubowanych pułapów, musiałoby się to też odbić na wycenach akcji (P/BV).

Reasumując, w sierpniu współczynnik ceny do wartości księgowej na Wall Street jeszcze bardziej zmniejszył dystans do rekordu z czasu bańki internetowej. Częściowo te coraz wyższe wyceny tłumaczyć można najwyższą od lat rentownością amerykańskich korporacji (z tym zastrzeżeniem, że ta rentowność potrafi ulegać silnym wahaniom).


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory