Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
"Magnificent Sentiment" ("wspaniałe nastroje") - to, nawiązujący do określenia "Magnificent Seven" ("siedmiu wspaniałych", czyli czołówka technologicznych gigantów na Wall Street), tytuł najnowszego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi na świecie. Jak sugeruje tytuł, w wynikach lutowej ankiety widać, dosłownie na każdym kroku, silną poprawę nastrojów rynkowych (sondaż został oczywiście przeprowadzony jeszcze przed wtorkową przeceną na Wall Street). Prześledźmy kilka najbardziej interesujących, naszym zdaniem, pozycji.
Dalszemu obniżaniu się strachu przed recesją towarzyszy dalsze ograniczanie udziału gotówki w portfelach. Podczas gdy w trakcie drugiej połowy 2022 roku udział gotówki sięgnął poziomu niewidzianego od lat (6,3%), to w lutym br. gotówki w portfelach jest najmniej od ... 30 miesięcy (4,2%). Jej udział jest już tylko o kroczek od spadku poniżej granicy 4%, co byłoby w myśl "reguły gotówkowej" (cash rule) BofA sygnałem, że nastroje na rynkach stają się zbyt optymistyczne i należy zacząć redukować ryzykowne aktywa na rzecz właśnie gotówki. Na razie tego sygnału jeszcze nie ma, ale w takim tempie można go oczekiwać już w najbliższych miesiącach.
Lutowy sondaż przynosi też wieści o silnym wzroście zaangażowania na rynkach akcji, do poziomu najwyższego od 24 miesięcy. Wskaźnik ten bez wątpienia pokonał już długą drogę od dołka z września 2022, gdy pozycjonowanie w akcjach było rekordowo pesymistyczne (nawet bardziej niż w trakcie globalnego kryzysu finansowego 2008/09). W odróżnieniu jednak od wspomnianej "reguły gotówkowej", tutaj widać ciągle sporą przestrzeń do dalszej poprawy nastrojów.
Jeśli wniknąć głębiej do nastawienia menedżerów do poszczególnych rynków akcji, to okazuje się, że silne ocieplenie nastrojów dotyczy przede wszystkim akcji amerykańskich. Sondażowy wskaźnik pozycjonowania podskoczył tu z poziomów ekstremalnie niskich do wartości najwyższej od końcówki 2021 roku i jest już nieopodal wieloletnich maksimów.
Reasumując, bez wątpienia lutowy sondaż BofA sygnalizuje dalsze silne ocieplenie nastrojów rynkowych. Nie ma natomiast jasności, czy to ocieplenie jest już bliskie niebezpiecznego przegrzania (jak sugerowałaby np. reguła gotówkowa), czy raczej jest jeszcze sporo miejsca na dalszą poprawę "sentymentu".
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.