Wskaźnik OECD spada, ale coraz wolniej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wskaźnik OECD spada, ale coraz wolniej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jakie wnioski płyną z najnowszych odczytów regularnie śledzonych przez nas wskaźników wyprzedzających (CLI) OECD? Czy trwające od jesieni odbicie na rynkach akcji, w szczególności na GPW, jest potwierdzone przez CLI?

Zacznijmy od zerknięcia na wykres zagregowanego, globalnego wskaźnika OECD (który liczony jest dla całej grupy krajów zbliżonej składem do tzw. G-20).

Tutaj są dwie wiadomości - jedna zła, druga dobra. Zła - globalny CLI ciągle nie przestał spadać. W lutym odnotował już ... dwudziesty miesiąc zniżki i znalazł się najniżej od ... 31 miesięcy.

 

 

A dobra wiadomość? Poza przypuszczeniem, że spadek jest już mocno zaawansowany pod względem czasu trwania, dochodzi jeszcze fakt, że spadek ten z miesiąca na miesiąc staje się coraz mniejszy (w lutym był najmniejszy od kiedy wskaźnik zaczął spadać), co pokazujemy na poniższym wykresie słupkowym. Zniżka ulega "spłaszczeniu". Jeśli ten trend się utrzyma, to w kolejnych miesiącach CLI mógłby wreszcie wyjść na plus. Innymi słowy, obserwujemy stopniowe wygaszanie negatywnego momentum w danych gospodarczych OECD.

 

 

Tradycyjnie analizę wskaźników CLI wzbogacamy od pewnego czasu o obliczany przez nas indeks dyfuzji, który pokazuje jaki odsetek wszystkich krajów zestawianych przez OECD notuje wzrost swoich indywidualnych CLI.

Zwykle bywało tak, że indeks dyfuzji z wyraźnym wyprzedzeniem (średnio 6 miesięcy) prognozował odbicie cen akcji na GPW. Tym razem sytuacja wygląda inaczej. O ile ubiegłoroczna bessa na krajowym rynku akcji została perfekcyjnie z wyprzedzeniem zasygnalizowana przez indeks dyfuzji, to mocne odbicie trwające od jesieni w pierwszych miesiącach zupełnie nie miało potwierdzenia w odczytach CLI. Teraz zaczyna się to jednak zmieniać na plus. Dzięki temu, że w lutym poprawę wskaźników wyprzedzających odnotowała większa grupa krajów (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wlk. Brytania, RPA), indeks dyfuzji zaczął rosnąć w tempie porównywalnym z tempem poprawy koniunktury na GPW.

 

 

Reasumując, do wskaźników wyprzedzających OECD można mieć tym razem trochę żalu, skoro nie zasygnalizowały z wyprzedzeniem mocnego odbicia cen akcji na GPW trwającego od jesieni (no cóż, nie ma nieomylnych wskaźników...), ale w końcu i one zaczynają wykazywać pierwsze zauważalne sygnały poprawy.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Inflacja w Polsce na koniec 2023:

Wybory