Wrzesień to statystycznie kapryśny miesiąc | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wrzesień to statystycznie kapryśny miesiąc

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wraz z kończącymi się miesiącami wakacyjnymi powraca jak co roku temat sezonowości na rynkach akcji.

Nadchodzący wrzesień raczej nie cieszy się zbyt dobrą sławą w historycznych statystykach. Na Wall Street jest to miesiąc z najniższym prawdopodobieństwem zwyżki S&P 500 (bazując na zbadanych przez nas danych od 1990 r.). Pocieszające jest to, że owe prawdopodobieństwo nie jest aż tak niskie w ujęciu absolutnym i wynosi dokładnie 50% - szanse na zwyżkę giełdowego indeksu przypominają zatem szanse na wygraną w przysłowiowym rzucie monetą. Dla porównania, najlepsze statystycznie miesiące takie jak grudzień lub kwiecień cechowały się ponad 78-proc. częstością wzrostu S&P 500.

Wrzesień można rozpatrywać również w połączeniu z październikiem, w trakcie którego we wzorcu sezonowym widać lokalny dołek (ponad 3-miesięczne minimum indeksu). 

A jak to wygląda w przypadku polskich akcji? Również u nas wrzesień cechował się historycznie najniższymi szansami na zwyżkę WIG-u, wynoszącymi 41 proc.

Dość słaba wrześniowa sezonowość nie jest jednoznacznie wytłumaczona z racjonalnego punktu widzenia. Być może chodzi po prostu o czysto psychologiczny, behawioralny efekt związany z końcem letnich wakacji na półkuli północnej i skracaniem się dnia?

Sezonowość nie jest też oczywiście nieomylną wskazówką. Przykłady tego obserwowaliśmy już na przestrzeni tego roku. O ile np. bardzo słaby w tym roku czerwiec nieźle wpisał się w powyższe statystyki, to np. mający być jednym z najlepszych miesięcy kwiecień też wypadł bardzo słabo. Bez wątpienia analiza sezonowości nie jest główną kwestią, lecz raczej dodatkiem, który warto brać pod uwagę.

Reasumując, nadchodzący wrzesień to pod pewnymi względami najsłabszy statystycznie miesiąc na rynkach akcji, według typowego wzorca prowadzący do ukształtowania się istotnego dołka w trakcie następującego po nim października. Być może przy bardzo sprzyjających akcjom warunkach makroekonomicznych i monetarnych ten efekt sezonowy można by zbagatelizować, ale w tym roku warunki te trudno uznać za sprzyjające.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory