Tzw. warunki finansowe w gospodarce (financial conditions) to pojęcie z jednej strony dość enigmatyczne, a z drugiej bardzo ważne przy ocenie kierunku trendów na rynkach.
Ogólnie przez warunki finansowe rozumie się dostępność i koszt finansowania dla realnej gospodarki, ale "diabeł tkwi w szczegółach". Istnieje wiele różnych wersji wskaźników financial conditions, zbudowanych w oparciu o odmienne komponenty i wagi. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i publicznie dostępnych jest ten obliczany przez oddział Fedu w Chicago (w skrócie NFCI).

NFCI oparty jest na pięciu komponentach dotyczących kosztów finansowania na rynku pieniężnym, hipotecznym i w różnych segmentach rynku obligacji.
Powyższy wykres dowodzi, że hossie trwającej na Wall Street od przełomu lat 2022/2023 towarzyszy równoległe, stopniowe "rozluźnianie" warunków finansowych (technicznie: coraz bardziej ujemne wartości wskaźnika). W ostatnim tygodniu NFCI znalazł się na poziomie "najluźniejszym" od jesieni 2021.
Oczywiście korelacja między warunkami finansowania, a sytuacją na Wall Street, ma też drugie oblicze - kiedy financial conditions ulegają zacieśnianiu (tightening), akcje są pod presją. Taki rozwój wydarzeń przerabialiśmy w trakcie 2022 roku.
Chociaż indeks NFCI, nie ma właściwości wyprzedzających względem rynku akcji, to jednak ma dwie inne zalety:
- jego trendy są bardziej regularne (mniej "poszarpane") niż wahania cen akcji - to pozwala na nieco bardziej wiarygodne (obarczone mniejszym ryzykiem błędu) diagnozy odnośnie zmiany kierunku tendencji
- bieżące wartości NFCI można porównać z historycznymi ekstremami tego wskaźnika.
No właśnie, przyjrzyjmy się, jak obecny punkt w cyklu wygląda na tle historii.

Wygląda na to, że warunki finansowe są już dość mocno rozluźnione, jak na historyczne standardy, ale jeszcze nie w stopniu ekstremalnym. Do osiągnięcia poziomów takich, jak w latach 2021 lub 2007, ciągle jeszcze trochę brakuje.
Reasumując, wskaźniki warunków finansowych, takie jak NFCI, wydają się ważnym wkładem do analizy kierunku trendu na rynkach akcji. Na razie ciągle trwa rozluźnianie financial conditions - co jest korzystne dla rynków - choć trzeba przyznać, że proces ten jest już dość mocno zaawansowany.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.