W jakiej formie akcje przetrwają sezonowy powiew chłodu? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

W jakiej formie akcje przetrwają sezonowy powiew chłodu?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Połowa lutego to dobra okazja, by powrócić do naszych regularnych rozważań dotyczących sezonowego wzorca zachowania na rynkach akcji.

Widać, że amerykański S&P 500 nawet ponadnormatywnie wykorzystał dość sprzyjającą sezonowość pierwszych tygodni nowego roku. Jednocześnie jednak, wg schematu sezonowego, połowa lutego to termin, w którym indeks modelowo wyznacza lokalną górkę przed trudniejszym okresem.

Jeśli spojrzeć tylko na ostatnie 10 lat zachowania S&P 500, to ten słabszy okres rozciąga się w uśrednionym scenariuszu nie tylko na drugą połowę lutego, lecz też nawet na większość marca i dopiero tam kształtuje się lokalne, kilkumiesięczne minimum, z którego potem indeks zaczyna dynamicznie wychodzić w górę.

Rys1

 

Sezonowa słabość wygląda natomiast znacznie łagodniej, jeśli przyjrzymy się danym obejmującym sporo dłuższy okres, np. 40 lat - w takim ujęciu lokalny dołek kształtuje się raczej już w końcówce lutego (m.in. dlatego, że na przestrzeni tylu dekad maleje wpływ covidowego krachu, który rozegrał się głównie w marcu), a cała korekta nie wygląda aż tak okazale.

Rys2

 

Tak jak to z sezonowymi regułami bywa, słabość w drugiej połowie lutego nie jest gwarantowana. Owszem, z jednej strony S&P 500 w tym czasie spadał w każdym z ostatnich czterech lat (rok temu z powodu kryzysu banków regionalnych, w 2022 z powodu ataku Rosji na Ukrainę, a w 2020 w wyniku wybuchu pandemii), ale na przestrzeni 10 lat spadek zdarzył się zaledwie w połowie przypadków (a wg danych za 40 lat - w 55 proc. przypadków).

Reasumując, druga połowa lutego (i, w zależności od długości badanego okresu, również przynajmniej część marca) to średnio rzecz biorąc okres trudniejszy dla akcji na Wall Street. Ale nie demonizujmy tych statystyk - nie licząc pojedynczych przypadków takich, jak covidowy krach, powiew chłodu w tej części roku ogranicza się raczej do przejściowej korekty, a w wielu przypadkach w ogóle go nie ma.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory