Udział akcji schodzi ze szczytów | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Udział akcji schodzi ze szczytów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowszy kwartalny raport "Z.1" Rezerwy Federalnej na temat "rachunków finansowych (financial accounts) USA" pozwala zerknąć np. na to, co dzieje się w portfelach inwestorów indywidualnych.

O ile w IV kwartale 2021 udział akcji w aktywach finansowych gospodarstw domowych i organizacji non-profit (obie te kategorie w zestawie danych wrzucone są do przysłowiowego jednego worka) osiągnął rekordowy poziom 41,8% - co stanowić mogło wyraźny sygnał ostrzegawczy - to wraz z przeceną na Wall Street w I kwartale br. zaczął schodzić w dół. Ruch ten jest zauważalny, choć na razie trudno tu mówić o jakimś wyraźnym skorygowaniu się udziału akcji w aktywach (spadł o 1,8 pkt. proc.). Oczywiście można jednocześnie zakładać, że na przestrzeni kończącego się powoli II kwartału ten proces jest dynamicznie kontynuowany, skoro S&P 500 jest obecnie ponad 11% poniżej poziomu z końca I kw. (spadek udziału akcji może się odbywać zarówno na skutek spadku ich wartości, jak i ewentualnej ich sprzedaży).

Podstawowym zarzutem do dość złowieszczej wymowy powyższego wykresu może być to, że na przestrzeni dekad, mimo przejściowych wahań, udział akcji wykazuje tendencję wzrostową. Być może jest to efekt trwalszych zmian strukturalnych, związanych np. z lepszą dostępnością i niższym kosztem inwestycji w akcje, czy też rozwojem funduszy emerytalnych. Z tych względów pokusić się można o pewną modyfikację wykresu i przedstawienie go w formie odchyleń od wspomnianego trendu wzrostowego. Nawet takie zmodyfikowane podejście nie zmienia jednak zasadniczo wymowy najnowszych danych.

Reasumując, najnowsze dane Fedu pokazują, że - wyśrubowany w zeszłym roku do niepokojących poziomów - udział akcji w aktywach gospodarstw domowych (i organizacji non-profit) w I kwartale br. zaczął się korygować w dół. Wszystko wskazuje na to, że w kończącym się II kwartale ten proces jest kontynuowany. I chyba należy liczyć się z tym, że na tym jeszcze nie koniec, skoro ten sam Fed, którego rekordowe QE (luzowanie ilościowe) przyczyniło się chyba do wywindowania udziału akcji w ub.r., teraz zabiera się za QT (ilościowe zacieśnianie).


Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.


Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory