Tydzień w pigułce: trend wzrostowy obowiązuje, ale… | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Tydzień w pigułce: trend wzrostowy obowiązuje, ale…

Mamy do czynienia z dość paradoksalną sytuacją. Na naszym rynku akcji silny spadek optymizmu zachęca do obstawiania rychłego końca korekty i powrotu do trendu wzrostowego. Tyle tylko, że na Wall Street nastroje znów zdają się być dla odmiany niebezpiecznie optymistyczne.

 

Rynek akcji: u nas schłodzenie, za oceanem – wręcz przeciwnie

W „pigułce” sprzed tygodnia zawarte były dwie główne tezy: o tym, że kierunek trendu na GPW jest cały czas wzrostowy oraz o tym, że wysoki poziom optymizmu wśród inwestorów indywidualnych oznacza podwyższone ryzyko krótkoterminowe.

Gwałtowne wydarzenia w ostatni poniedziałek przyczyniły się do dużo szybszego niż można sobie było wyobrażać zrealizowania się owego ryzyka. Plus jest taki, że jak wynika z czwartkowego komunikatu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, poziom optymizmu gwałtownie się obniżył. Odsetek byków runął o prawie 10 pkt. proc. (tygodniowy spadek największy od czerwca 2013 r.!), do 49,8%. To poziom najniższy od pięciu tygodni.

Schłodzenie nastrojów to potencjalnie dobra wiadomość, choć oczywiście nie ma gwarancji, że spadek optymizmu zatrzyma się już w tym punkcie.

Nasz rynek jako całość, choć jednorazowo mocno odczuł wzrost napięcia na Wschodzie (i potencjalnie może jeszcze odczuć w razie negatywnego rozwoju wydarzeń), jest mimo wszystko powiązany dużo silniejszymi więziami z rynkami zachodnimi, niż np. z rosyjskim indeksem RTS, który wybił się dołem z kilkuletniej stagnacji. Amerykański S&P500 bez zmrużenia oka sięgnął tymczasem po nowe rekordy. Na wykresie obliczanego przez nas barometru koniunktury na szerokim polskim rynku akcji struktura trendu wzrostowego także pozostaje utrzymana.

Rys. 1. Indeks nieważony i amerykański S&P500

Indeksy w trendach wzrostowych 

Największy problem polega na tym, że przynajmniej niektóre wskaźniki nastrojów w USA są już mocno wyśrubowane. Po chwilowej korekcie w końcu stycznia poważany wskaźnik Bull/Bear (obrazuje nastroje wśród analityków publikujących biuletyny inwestycyjne dla klientów) powrócił do strefy niebezpiecznie wysokich odczytów.

Rys. 2. Wskaźnik optymizmu wg Investors Intelligence

Bull/Bear Ratio 

Źródło: Yardeni Research

Paradoksalnie wydaje się zatem, że największym średnioterminowym zagrożeniem jest nie tyle konflikt na Ukrainie (no chyba, że dojdzie do realizacji czarnych scenariuszy – ale to nie jest raczej w interesie Rosji, z której i tak ucieka już kapitał zagraniczny i nad którą wisi groźba recesji), lecz ryzyko średnioterminowego przegrzania na Wall Street.

 

Gospodarka: nowe sygnały z przemysłu

W cieniu wydarzeń na Wschodzie pozostał bardzo wysoki odczyt wskaźnika PMI, będącego barometrem kondycji polskiego przemysłu. W poniedziałkowej analizie będziemy się dogłębnie zastanawiać, co mogą zapowiadać bliskie rekordom wartości PMI.

W międzyczasie ekonomiści głową się, jaki wpływ na naszą gospodarkę może mieć destabilizacja sytuacji na Ukrainie. Zadanie trudne, bo rozwój sytuacji jest dość nieprzewidywalny. Póki co, NBP liczy się z osłabieniem wzrostu PKB o 0,2-0,4 pkt. proc. Także w odniesieniu do gospodarki globalnej konsensus ekonomistów jest taki, że konflikt nie powinien mieć większego negatywnego wpływu.

 

Banki centralne: RPP jeszcze bardziej gołębia

Jak już pisaliśmy, Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie do końca III kw. lub dłużej. Z łagodnej polityki pieniężnej nie zrezygnował też Europejski Bank Centralny.

 

Reasumując, w sferze fundamentalnej wiele czynników (z łagodną polityką pieniężną na czele) zdaje się ciągle na razie sprzyjać rodzimemu rynkowi akcji, choć destabilizacja na Wschodzie jest pewnym czynnikiem ryzyka dla polskiej gospodarki. Najbardziej niepokoi silny optymizm inwestorów na rynku amerykańskim, który grozi adekwatną do skali tego optymizmu korektą spadkową, która nieuchronnie dałaby się we znaki także polskim akcjom.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach

> komentarze bieżące nt. istotnych zjawisk na giełdzie i w gospodarce - wyłącznie w newsletterze.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory