Tydzień w pigułce: giełdowe byki mają apetyt na więcej | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Tydzień w pigułce: giełdowe byki mają apetyt na więcej

Szczyty hossy na warszawskim parkiecie, jak i na giełdach zachodnich są nadal w zasięgu ręki. Szanse na dalsze przyspieszenie w gospodarce sprawiają, że mimo zagrożeń rozgrywany jest nadal pozytywny scenariusz.

 

Rynek akcji: indeksy spoglądają na szczyty hossy

Po optymistycznym wystrzale indeksów w połowie miesiąca, ostatni tydzień przyniósł stabilizację. Może to i dobrze, bo w przypadku dalszej silnej zwyżki szybko zrealizowany zostałby scenariusz, w którym w momencie ataku WIG-u na listopadowy szczyt hossy wskaźniki techniczne pokazywałyby niebezpieczne wykupienie. Diagnoza sytuacji jest w każdym razie taka, że indeksy są w trakcie odrabiania strat z ostatniej korekty spadkowej. Przy założeniu, że trend wzrostowy obowiązuje (więcej na temat trafnej identyfikacji kierunku trendu napiszemy w poniedziałkowej analizie), scenariuszem bazowym jest sięgnięcie po nowe szczyty hossy. Kluczowe może okazać się to, czy ostatnie szczyty zdoła pokonać amerykański S&P500. Amerykańskie byki zdają się nie tracić siły.

Rys. Indeks S&P500

S&P500 znów na szczycie 

 

Gospodarka: w dobrym kierunku, ale przy zagrożeniach zewnętrznych

Wiadomością tygodnia były dane z polskiego przemysłu. Jak już pisaliśmy w Newsletterze, wzrost produkcji o 6,3% (po „odsezonowaniu”) potwierdza korzystny trend w rodzimej gospodarce. Jednocześnie w oparciu o historyczne porównania można mieć nadzieję na jeszcze więcej.

Czynnikiem ryzyka jest ewentualna eskalacja kryzysu na Ukrainie, która potencjalnie może w jakiś sposób przełożyć się na polską gospodarkę (nie tyle zatrzymując, co w trudnym do zidentyfikowania stopniu osłabiając trwające ożywienie). Kryzys u naszego wschodniego sąsiada ma nie tylko wymiar polityczny. Agencja S&P ostrzegła, że Ukrainie grozi bankructwo. Na szczęście polska gospodarka w dużo większym stopniu jest powiązana z krajami zachodnimi.

Inny czynnik ryzyka to rynki wschodzące. Wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu znalazł się na poziomie najniższym od 7 miesięcy, zwiększając obawy przed schłodzeniem koniunktury w Państwie Środka. Polskie indeksy (szczególnie WIG20 i WIG) mogą jeszcze nie raz odczuć mroźny powiew z rynków wschodzących.

 

Banki centralne: Fed nieugięty, a Japończycy nadal luzują

Kłopoty rynków wschodzących nie robią większego wrażenia na amerykańskim Fedzie. Jak wynika z opublikowanego w środę protokołu ze styczniowego posiedzenia komitetu FOMC większość jego członków opowiada się za dalszym ograniczaniem QE w kolejnych miesiącach. Z ultra luźnej polityki monetarnej nie zamierza natomiast rezygnować Bank Japonii (baza monetarna ma rosnąć o 60-70 bln jenów w skali roku). Wręcz przeciwnie, w tym tygodniu BoJ zaskoczył rynki, wydłużając i zwiększając specjalne linie kredytowe dla banków komercyjnych. U nas bez zmian. Brak presji inflacyjnej przy jednoczesnym ożywieniu gospodarczym to komfortowa sytuacja dla RPP.

 

Reasumując, rynek akcji nieustannie waży szanse i zagrożenia. Bliskość szczytów hossy sugeruje, że inwestorzy liczą na dalsze przyspieszenie w krajowej gospodarce mimo czynników ryzyka. Także z naszych analiz płynie wniosek, że cykl wzrostowy w gospodarce ma na razie szanse na kontynuację zanim dojdzie do jego odwrócenia, chociaż ostatnio pojawił się nowy czynnik ryzyka związany z napiętą sytuacją na Ukrainie.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach

> komentarze bieżące nt. istotnych zjawisk na giełdzie i w gospodarce - wyłącznie w newsletterze.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory