Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Końcówka miesiąca to jak zwykle okazja do odświeżenia wskaźnika, który cenimy szczególnym sentymentem ze względu na niezwykle trafne sygnały dla inwestorów. Wskaźnik ten pozwolił nam celnie ostrzegać przed tegoroczną bessą na GPW, sprawdzał się również w poprzednich cyklach.
Mowa oczywiście o dynamice realnej podaży pieniądza (money supply) w strefie euro, która zgodnie z modelem zapożyczonym od J.P. Morgan, nie przestaje być trafnym, wyprzedzającym prognostykiem np. dla barometru europejskiego przemysłu. Październikowy spadek Eurozone Manufacturing PMI do poziomu najniższego od 29 miesięcy cały czas perfekcyjnie wpisuje się w ścieżkę nakreśloną przez zachowanie podaży pieniądza.
Czy pod tym względem widać już jakieś sygnały przełomu? Niestety na razie ciągle jeszcze nie. Najnowsze dane za wrzesień pokazują, że dynamika realnej podaży pieniądza w eurolandzie osunęła się w pobliże historycznego minimum (-3,9 proc. rok do roku). To "zasługa" zarówno dalszego hamowania wzrostu nominalnej podaży pieniądza (+5,6% r/r - dynamika najsłabsza od ... 99 miesięcy), jak i wysokiej inflacji. Przedstawiona na wykresie zależność sugeruje, że koniunktura gospodarcza będzie się nadal psuła, zmierzając w kierunku recesji.
Jakie to ma znaczenie praktyczne dla inwestorów? Przypomnijmy, że zachowanie podaży pieniądza cechuje się również pewnymi właściwościami wyprzedzającymi względem cen akcji na GPW. Można śmiało powiedzieć, że każdy dołek każdej dużej przeceny na polskiej giełdzie był poprzedzony odwróceniem trendu spadkowego przez dynamikę podaży pieniądza. Na razie ten trend się jeszcze nie odwraca, więc trudno mówić o takim sygnale - musimy na niego ciągle czekać.
Reasumując, nic nie wskazuje na to, by śledzona przez nas od lat zależność koniunktury w gospodarkach i na giełdzie od zachowania podaży pieniądza przestała działać. Wręcz przeciwnie, w tym roku zależności te okazują się jeszcze mocniejsze. Czekamy cierpliwie na jakieś pozytywne sygnały w tej sferze.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.