Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Po ponad pięciu miesiącach od odnotowania styczniowego szczytu euforii sytuacja na globalnych rynkach akcji ciągle jest mało klarowna. Obserwowany przez nas światowy indeks MSCI ACWI, obejmujący rynki rozwinięte (mają największą wagę) i wschodzące, niepewnie balansuje na linii wsparcia na wysokości ostatnich dwóch dołków. Pesymiści oczami wyobraźni widzą już zapewne tzw. wybicie dołem i spadek porównywalny do tego z początku lutego, optymiści zakładają odbicie od poziomu wsparcia. Póki co nie pojawił się jeszcze żaden z tych sygnałów.
Co tak przeszkadza globalnym rynkom w powrocie do trendu wzrostowego? Zdaniem Matta Kinga, jednego ze strategów Citi, przede wszystkim ograniczanie płynności przez główne banki centralne, z amerykańskim Fedem na czele (który od jesieni prowadzi "normalizację bilansu", czyli operację odwrotną do QE). King konsekwentnie od zeszłego roku ostrzega przed negatywnym wpływem zmiany polityki banków, a teraz w najnowszej nocie twierdzi, że nerwowe reakcje rynków w ostatnich miesiącach na zdarzenia takie jak zawierucha polityczna we Włoszech, problemy Argentyny i Turcji, a wreszcie wojny handlowe, to efekt właśnie "wysychającej" płynności. Z tego by wynikało, że to jeszcze nie koniec kłopotów dla inwestorów.
Z naszych obserwacji wynika natomiast, że zadyszka globalnego indeksu może być efektem podobnej zadyszki w gospodarkach. Poniższy wskaźnik, notabene również obliczany przez Citi, sygnalizuje szybkie pogarszanie się danych makro na świecie. Na tym etapie ciężko stwierdzić, jak głęboki może być ten trend - czy w miarę płytki (jak na początku 2016 roku) czy też raczej głębszy (jak w latach 2011-2012).
Reasumując, ograniczanie płynności przez banki centralne i oznaki zadyszki w gospodarkach to prawdopodobnie powody, dla których globalny indeks giełdowy od pięciu miesięcy jest w trendzie bocznym. Obserwujmy czy zdoła obronić poziomy wsparcia.
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.