Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Po fali gwałtownej wyprzedaży, a potem dynamicznym odreagowaniu - które na części rynków akcji skasowało już przeszło połowę niedawnych strat - mamy do czynienia z ciekawą sytuacją, jeśli chodzi o wskaźniki nastrojów.
Wskaźniki "szybkie", o wysokiej częstotliwości, po wyjściu z głębin strefy strachu są na terytorium neutralnych odczytów. Dotyczy to przykładowo cytowanego przez nas w przeszłości CNN Money Fear & Greed Index.
Z kolei niektóre wskaźniki o niższej częstotliwości dopiero teraz pokazują rozmiary wcześniejszej rynkowej paniki. Dotyczy to przykładowo monitorowanego przez nas globalnego sondażu Bank of America (BofA) wśród zarządzających funduszami. O ile poprzednia, marcowa edycja sondażu ukazała się jeszcze przed nadejściem kulminacji wyprzedaży giełdowej, to obecna kwietniowa została przeprowadzona na początku tego miesiąca, czyli już po osiągnięciu dna paniki i w początkowym okresie odreagowania.
Nasz ulubiony wskaźnik z owego sondażu, pokazujący alokację w akcję, runął do poziomu najniższego od marca 2009 (dno bessy), a zarazem jednego z najniższych w całej historii ankiety.
Sondaż został przeprowadzony wśród 183. menedżerów zarządzających aktywami o wartości 545 mld USD w okresie od 1 do 7 kwietnia.
Z kolei średni poziom gotówki deklarowany przez fundusze podskoczył do poziomu niewidzianego od ... września 2001 (atak na WTC). Poziom gotówki może być postrzegany jako coś w rodzaju barometru strachu przed ryzykownymi aktywami.
"Szczyt pesymizmu" - tak wyniki sondażu z początku kwietnia podsumowali stratedzy BofA. Warto jeszcze dodać, że aż 93% respondentów oczekuje recesji w kolejnych 12. miesiącach - nawet więcej niż w marcu 2009 (86%).
Reasumując, dynamika zdarzeń na rynkach jest tak wyjątkowa, że dopiero teraz - kiedy indeksy mają za sobą już pokaźne odbicie - poznajemy niektóre wskaźniki pokazujące rozmiary paniki po marcowej wyprzedaży. Widać jak duży strach - zdarzający się raz na wiele lat - towarzyszył formowaniu się dołka w marcu i pierwszej fazie odreagowania.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.