Stopy w Chinach ... rekordowo nisko | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Stopy w Chinach ... rekordowo nisko

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ostatnie czasy przyzwyczaiły nas do regularnych podwyżek stóp procentowych. Tymczasem w drugiej największej gospodarce świata stopy zostały właśnie obniżone do ... rekordowo niskiego poziomu (3,55%). Co prawda najnowsze cięcie stóp w Chinach, bo to o nich oczywiście mowa, wyniosło zaledwie 10 punktów bazowych (0,1 pkt. proc.), ale i tak widać coraz większe, niespotykane dotąd rozbieżności względem innych największych gospodarek. Historycznie stopy w Chinach były zawsze wyższe niż np. w USA czy strefie euro, ale to się ostatnio zmieniło. To Chiny mają teraz niższe koszty pieniądza. Ta bezprecedensowa sytuacja to efekt nie tylko najnowszej, symbolicznej obniżki w Państwie Środka, lecz również ubiegłorocznych cięć.

Rys1

 

Jak to interpretować? Z jednej strony jako sygnał, że chińska gospodarka nie jest już w tak dobrej formie, jak niegdyś - nieprzypadkowo jedynymi decyzjami tamtejszego banku centralnego od ponad dziesięciu lat były tylko obniżki stóp (w tym czasie nie było ani jednej podwyżki). Z drugiej strony można przypuszczać, że łagodne nastawienie chińskiego banku centralnego z perspektywy całej globalnej gospodarki być może w jakimś stopniu zamortyzuje efekty uboczne agresywnych podwyżek w USA i strefie euro. Obecna sytuacja jest odmienna od tej np. w 2007 roku, gdy Chiny stały w jednym szeregu z innymi największymi gospodarki, jeśli chodzi o wzrost kosztów finansowania.

A czy obniżka w Chinach może być początkiem jakiegoś większego globalnego trendu? Być może jest to przysłowiowa pierwsza jaskółka. W ostatnich miesiącach stopy obniżały do tej pory co najwyżej kraje z marginesu globalnej gospodarki, zaś w przytłaczającej większości mieliśmy do czynienia z kolejnymi podwyżkami (ostatnio np. w strefie euro, Kanadzie, Australii, Wlk. Brytanii, USA). Jednak wg oczekiwań ekonomistów do pierwszego cięcia stóp w tym cyklu szykuje się (w sierpniu) Brazylia, a więc kolejny, obok Chin, duży kraj w grupy rynków wschodzących. Przypomnijmy, że na początku 2021 roku to właśnie rynki wschodzące były pionierami podwyżek stóp. Być może stopniowo staną się dla odmiany pionierami obniżek?

Rys2

 

Reasumując, rekordowo niskie stopy procentowe w Chinach to kolejne bezprecedensowe zjawisko, z jakim mamy ostatnio do czynienia. Miejmy nadzieję, że pozwoli to nieco zamortyzować efekty uboczne najwyższych od lat kosztów pieniądza w pozostałych największych gospodarkach.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory