Statystyczna spółka wyceniana najniżej od 5,5 roku | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Statystyczna spółka wyceniana najniżej od 5,5 roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ależ się ostatnio dzieje na GPW, jeśli chodzi o wyceny akcji. Ledwie pisaliśmy, że statystyczna spółka wyceniana jest najniżej od dwóch lat, a teraz jest już wyceniana najniżej od ... 5,5 roku. Przeciętnie rzecz biorąc wskaźnik P/E (cena/zysk) zniżkował do ok. 11,0 (mowa o medianie).

Zauważmy, że wyceny akcji są zatem wyraźnie niższe (5,5-letnie minimum), niż wynikałoby to z poziomu np. sWIG80 (jest w okolicy niespełna 2-letniego minimum). W przeszłości wyraźnie niższe wskaźniki P/E odnotowaliśmy w zasadzie wyłącznie w okresach kryzysowych, np. na przełomie lat 2011/2012, gdy obawiano się rozpadu strefy euro i drugiego dna recesji lub też na początku 2009, w trakcie globalnego kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers.

Dlaczego statystyczna spółka stała się tak relatywnie tania (jak na "normalne", niekryzysowe warunki)? Obok powszechnie znanych przyczyn (np. odpływy z funduszy akcyjnych) uważamy, że statystyczna spółka na GPW jest mocno wrażliwa na zmiany rozmaitych danych makro w Europie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać tego na podstawie danych o PKB.

Zauważmy, że przynajmniej jeśli chodzi o ostatnie lata, wyceny na GPW są silnie skorelowane z jednym z barometrów koniunktury publikowanych przez Citi (pokazuje poprawę/pogorszenie rozmaitych danych makro w strefie euro). Ostatnio przeżywa on załamanie, podobnie jak kursy wielu mniejszych spółek.

I tutaj mamy podobną konkluzję. Jak na zwykłe, niekryzysowe warunki wskaźnik Citi zszedł już relatywnie nisko (podobnie jak P/E dla statystycznej spółki). Przy założeniu, że na razie nie dojdzie do ostrego spowolnienia/recesji na wzór tej z lat 2008/2009, można by pokusić się o konkluzję, że (trwająca już de facto od roku!) faza pogorszenia na szerokim rynku na GPW jest już w bardzo zaawansowanej fazie (czytaj: jest już relatywnie blisko jej końca). Podejście ostrożnościowe może zakładać czekanie na oznaki zatrzymania trendu spadkowego wskaźnika CEDI. Będziemy trzymać rękę na pulsie.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory