Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Oznaki dalszego rozgrzewania (przegrzewania?) się koniunktury na rynkach w noworocznej edycji globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami. Ciekawostek na temat nienasyconego apetytu na ryzykowne aktywa nie brakuje. Poniżej kilka z nich.
Rekordowy poziom ryzyka w portfelach deklarowany przez ankietowanych zarządzających (poprzedni rekord został ustanowiony na przełomie lat 2017/18, gdy ekscytowano się perspektywą globalnego "zsynchronizowanego" ożywienia)
Rekordowe przeważenie (overweight) w akcjach z rynków wschodzących
Rekordowe przeważenie akcji małych spółek kosztem dużych spółek
Deklarowany średni poziom gotówki najniżej od 2013 roku (3,9% - zgodnie z regułą gotówkową BofA oznaczać to ma "sygnał sprzedaży")
Ogółem widać, że ankietowani zarządzający są mocno przeważeni w tzw. sektorach cyklicznych (np. przemysł) oraz na rynkach wschodzących, natomiast mocno niedoważeni m.in. w gotówce i obligacjach.
BofA zwykle proponuje jako podsumowanie ankiety tzw. pozycje kontrariańskie mające "iść pod prąd", czyli zarabiać, gdyby rzeczywistość okazała się zupełnie odmienna od tego, co obstawia przytłaczająca większość rynku. Tym razem jest to m.in. "long USD-short EM", co oznacza kupowanie dolara amerykańskiego kosztem odchudzenia pozycji na rynkach wschodzących (USD i EM są często ze sobą ujemnie skorelowane).
"Ryzyko rychłej korekty" - podsumowuje szef strategów BofA M. Hartnett.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.