Silny optymizm w sondażu SII | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Silny optymizm w sondażu SII

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jedną z naszych stałych pozycji jest obserwacja rozmaitych wskaźników nastrojów rynkowych. Okazja do ponownego zajęcia się tematem jest dobra, bo najnowsze wyniki cotygodniowego sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) sygnalizują bardzo silny optymizm. Odsetek "byków" (optymistów zakładających wzrost cen akcji na GPW w horyzoncie półrocznym) podskoczył do 65,8%, co jest jednym z najwyższych odczytów w całej historii sondażu sięgającej 2011 roku! Z kolei odsetek "niedźwiedzi" (pesymistów) spadł do zaledwie 15,5%, co z kolei plasuje ten odczyt wśród najniższych historycznie.

Jakie mogą być konsekwencje tak silnego optymizmu na przyszłość? Co podpowiada w tym zakresie historia?

Chociaż zdarzyło się (raz - w 2017 roku), że tak rozgrzane nastroje nie były wcale przeszkodą w kontynuacji trendu wzrostowego i zapowiadały co najwyżej mniejsze tempo zwyżki WIG-u, to jednak całościowy obraz statystyk wygląda raczej korekcyjnie. W poniższej tabeli, pokazującej zmiany WIG-u w kolejnych okresach o różnej długości (od 4 do 52 tygodni) zdecydowanie dominuje czerwień symbolizująca przecenę. Najbardziej niekorzystnie wyglądają statystyki w horyzoncie 13-tygodniowym (czyli w przybliżeniu 3-miesięcznym), w przypadku których WIG spadał średnio o 4%, a nawet w najlepszym przypadku urósł zaledwie o 2,2%.

Reasumując, po spektakularnym rajdzie na GPW trwającym od połowy października sondaż SII sygnalizuje bardzo silny optymizm rynkowy, który historycznie przemawiał zwykle za rozciągniętą w czasie korektą.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory