Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku finansowym będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (środa, 4 października). Przypomnijmy, że niecały miesiąc temu zaskakująco głęboka obniżka stóp przez RPP wywołała spore zamieszanie, przede wszystkim na rynku walutowym.
Wiele wskazuje na to, że i tym razem RPP szykuje się do kolejnej obniżki, a analitycy zastanawiają się, czy będzie to "tylko" 25 punktów bazowych (tyle oczekiwano też przed wrześniowym posiedzeniem, a tymczasem obniżka wyniosła aż 75 pb), czy raczej 50 pb.
Uzasadnieniem dla cięć ma być dalszy spadek inflacji, która, wg wstępnego odczytu, wyniosła we wrześniu 8,2 proc. rok do roku, w czym pomogła m.in. "inżynieria" cenowa na rynku paliw.
Co ciekawe, mimo wyraźnego obniżenia się, inflacja w Polsce, w ujęciu rok do roku, pozostaje dużo szybsza niż w strefie euro (4,3 proc. r/r).
Mimo znacznie niższego poziomu inflacji, Europejski Bank Centralny, jak na razie, nie zamierza tymczasem wcale ciąć kosztów pieniądza, co sprawia, że wraz z obniżkami stóp w Polsce zmniejsza się dystans względem ich poziomu w strefie euro.
Coraz mniejsza "nadwyżka" względem poziomu stóp w eurolandzie, w połączeniu z dużo wyższą inflacją w Polsce, wywierać może naturalną presję na notowania złotego względem euro. Przypomnijmy, że zaskakująco głęboka obniżka na wrześniowym posiedzeniu RPP przyczyniła się do osłabienia PLN w tempie widzianym w ostatnich latach tylko po ataku Rosji na Ukrainę oraz po wybuchu pandemii. Od kilku tygodni notowania złotego na szczęście się stabilizują, ale pozostaną bez wątpienia wrażliwe na decyzje oraz retorykę RPP.
Poziom stóp ma też kluczowe znaczenie dla krajowego rynku obligacji. Perspektywa obniżek stóp od kilku miesięcy działała stabilizująco na rentowność polskich papierów stałokuponowych, czyniąc je relatywnie mało wrażliwymi na wydarzenia na rynkach globalnych, gdzie rentowności ostatnio idą mocno w górę. Rentowność krajowych 10-latek urosła we wrześniu dość nieznacznie, zbliżając się do stopy referencyjnej NBP.
Inwestorzy na rynku obligacji, wychodząc bardziej do przodu, zadają sobie jednak pytanie, czy po oczekiwanej październikowej, obniżce, będzie jeszcze przestrzeń do jakichkolwiek kolejnych cięć stóp - a bez tego o trwalszy spadek rentowności może być trudno.
Reasumując, wiele wskazuje na to, że RPP może w tym tygodniu dokonać kolejnej, "przedwyborczej" obniżki stóp procentowych. Przestrzeń do dalszych cięć po tej możliwej obniżce będzie już jednak mocno ograniczona przez uwarunkowania globalne, takie jak jastrzębia postawa głównych banków centralnych (ECB, Fed), droga ropa naftowa, ostatnie osłabienie złotego.
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.