Rekordowe zakupy złota przez banki centralne | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordowe zakupy złota przez banki centralne

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W ostatnim czasie głośno jest o zakupach złota przez Narodowy Bank Polski. Z najnowszego kwartalnego raportu World Gold Council (WGC) wynika, że w samym III kwartale br. NBP kupił 56,63 ton szlachetnego metalu, stając się drugim największym nabywcą wśród banków centralnych na świecie. Na pierwszej pozycji znalazł się natomiast chiński bank centralny (PBoC), z zakupami na poziomie ponad 78 ton w III kwartale. Zmasowane zakupy tego banku trwają już zresztą od końcówki ub.r.

Rys1

 

Jeśli chodzi o wszystkie banki centralne jako całość, to już ubiegły rok stał pod znakiem rekordowych zakupów. Co prawda w tym roku sam III kwartał okazał się pod tym względem nieco słabszy niż III kw. 2022 (zakupy netto wyniosły odpowiednio 337 i 459 ton), ale całe pierwsze trzy kwartały br. okazały się znów rekordowe (prawie 800 ton w I-III kw. br.).

Rys2

 

Złoto kupują przede wszystkim banki z rynków wschodzących. Nie oznacza to wszakże, że szlachetny metal jest obojętny bankierom centralnym z gospodarek wysoko rozwiniętych. Te bowiem, jak USA, Niemcy, Włochy, Francja czy Szwajcaria, już od dawna dysponują dużymi rezerwami złoto. W zestawieniu największych rezerw uwagę zwraca to, że Polska jest już tylko o kroczek od "wskoczenia" do pierwszej dwudziestki krajów.

Rys3

 

Reasumując, systematycznie przybywa złota w rezerwach banków centralnych na świecie. To może być jeden z argumentów za tym, by tego aktywa nie zabrakło też w portfelach inwestorów prywatnych.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory