Rekordowe nie tylko kursy banków, ale też ich wyniki | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordowe nie tylko kursy banków, ale też ich wyniki

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jedną z lokomotyw hossy na GPW trwającej od ponad roku są akcje banków. Przyjrzyjmy się pokrótce fundamentalnemu kontekstowi wspinaczki ich kursów.

Dane NBP pokazują, że sektor bankowy notuje rekordowe wyniki finansowe. Składa się na nie przede wszystkim tzw. wynik odsetkowy, czyli różnica między przychodami z odsetek (od kredytów) i kosztami odsetkowymi (czyli kwotami wypłacanymi posiadaczom lokat). Po pierwszych dziewięciu miesiącach roku wynik odsetkowy przekroczył niespotykane 70 mld zł. Dla porównania, w również bardzo udanym 2022 roku wynik ten po pierwszych dziewięciu miesiącach wynosił 54,4 mld zł (a w całym 2022 sięgnął 75,5 mld zł). Różnica między latami 2022-23, a poprzednimi latami jest dosłownie kolosalna.

Rys1

 

Z kolei zysk netto sektora po pierwszych 9 miesiącach roku to prawie 21 mld zł. Natomiast zysk liczony za kolejne 12 miesięcy to po wrześniu ponad 26 mld zł. I, jak pokazujemy na poniższym wykresie, również to jest rekordowa kwota. Ostatnie lata to dramatyczna zmiana oblicza sektora bankowego, który przecież jeszcze na przełomie lat 2020/21 ocierał się o ... straty. Ta odmiana to dzieło wysokich stóp procentowych - w takim środowisku banki są w stanie utrzymywać szerokie marże odsetkowe.

Poniższy wykres pokazuje, że wahania giełdowego indeksu branżowego WIG-banki są ściśle związane z wahaniami rentowności i zysków tego sektora. W obliczu rekordowych zysków nie powinno dziwić, że również WIG-banki sięgnął po nowe rekordy.

Rys2

 

Największymi zagrożeniami dla tych wyśmienitych zarobków banków byłoby:

  • radykalne ścięcie stóp procentowych, skutkujące zawężeniem marż odsetkowych (w pokazanych tu danych nie widać jeszcze wpływu wrześniowo-październikowych obniżek stóp)
  • globalna recesja, mogąca skutkować we wzroście rezerw na niespłacane kredyty.

Widać, że oba te czynniki ryzyka są ze sobą powiązane (bo tylko w przypadku mocnego hamowania gospodarek możliwe byłoby drastyczne obniżenie stóp). Na razie kursy banków z ulgą przyjęły fakt, że na listopadowym, pierwszym po wyborach posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zrezygnowała z kolejnego cięcia stóp.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory