Rekordowa podaż pieniądza, rekordowe ceny | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordowa podaż pieniądza, rekordowe ceny

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Podobnie jak np. w USA, również w Polsce najnowsze dane o podaży pieniądza (money supply) pokazują cały czas bardzo silną kreację gotówki i płynnych depozytów.

Ten rok z pewnością przejdzie do historii pod znakiem skali przyrostu, bez względu na to, na który agregat spojrzymy - czy wąski M1 (gotówka w obiegu + depozyty bieżące) czy też szeroki M3 (M1 + pozostałe depozyty + m.in. część dłużnych papierów wartościowych). Od początku roku do października agregat M1 urósł o bezprecedensowe 326 mld zł, a M3 o 217 mld zł. Kryzys związany z pandemią został dosłownie "zasypany" nowym pieniądzem.

Ekonomiści pocieszają, że tak gwałtowny przyrost podaży pieniądza nie musi automatycznie przełożyć się na równie gwałtowną inflację. Zgodnie z teorią, zmiany cen w gospodarce zależą bowiem nie tylko od podaży pieniądza, ale również od szybkości obiegu tego pieniądza (velocity). A pod tym drugim względem trend jest nieustający - szybkość obiegu konsekwentnie maleje i w tym roku osiąga historyczne minima. Ekonomiści tłumaczą to m.in. upowszechnianiem się obrotu bezgotówkowego, a w tym roku również ze względu na niepewną sytuację gospodarczą zwiększaniem rezerw płynności przez gospodarstwa domowe.

Ale dalekie od prawdy byłoby również twierdzenie, że inflacji nie ma. Rzut oka na dane Eurostatu na temat indeksu cen w polskiej gospodarce (HICP) dowodzi jednoznacznie, że inflacja ma się całkiem nieźle. Indeks cen w październiku pobił historyczny rekord. Tyle że na szczęście nie jest to wzrost tak gwałtowny jak wynikałoby wyłącznie ze skoku podaży pieniądza. Od początku roku ceny w polskiej gospodarce urosły o 3,1% (dla porównania agregat M3 w tym roku jest prawie 14% na plusie).

Reasumując, w Polsce podobnie jak w wielu innych gospodarkach obserwujemy w tym roku gwałtowny wzrost podaży pieniądza. Dzięki malejącej szybkości obiegu pieniądza tylko w części (mniej więcej w 1/5) przekłada się on na inflację.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory