"Reguła gotówkowa" o krok od sygnału sprzedaży | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

"Reguła gotówkowa" o krok od sygnału sprzedaży

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowszy globalny sondaż Bank of America wśród zarządzających funduszami przynosi ciekawe wieści. W najbardziej ostrzegawczym tonie brzmią konkluzje płynące z tzw. reguły gotówkowej (Cash Rule). Chodzi o to, że średni, deklarowany w sondażu udział gotówki w portfelach spadł w maju do 4,0 proc. Tuż poniżej tego pułapu włącza się sygnał sprzedaży ryzykownych aktywów (akcji), zgodnie z kontrariańskim przekonaniem, że niski poziom gotówki świadczyć może o nadmiernym apetycie na ryzyko (analogicznie, sygnał kupna wg BofA pojawia się z kolei, gdy udział gotówki rośnie powyżej 5 proc.; dla porównania, na jesieni 2022 doszedł powyżej 6 proc.).

Warto wspomnieć, że również o krok od wygenerowania sygnału sprzedaży reguła gotówkowa była tuż przed pandemicznym krachem w marcu 2020. W bardziej "normalnych" okolicznościach sygnał włączał się zaś kilkakrotnie na przestrzeni 2021 roku. Po raz pierwszy już w styczniu 2021, co oznacza, że wtedy był  przedwczesny, bo szczyt na giełdach ukształtował się dopiero pod koniec roku (przy czym sygnał został potem ponowiony w czerwcu '21).

Rys1

 

"Reguła gotówkowa" jest jednocześnie tylko jedną z trzech głównych pozycji w całym, comiesięcznym sondażu. Określany przez BofA jako "najszersza miara nastrojów" zbiorczy wskaźnik (obok poziomu gotówki, obejmujący również udział akcji oraz oczekiwania gospodarcze) również co prawda przebył już długą drogę od poziomów paniki z jesieni 2022, ale jeszcze nie jest skrajnie wysoko.

Rys2

 

Skoro już mowa o wskaźnikach BofA, to ekstremalnie silnego (czytaj: niebezpiecznego) optymizmu nie potwierdza jeszcze tworzony niezależnie od wspomnianego sondażu, publikowany co tydzień BofA Bull & Bear Indicator (zbudowany na podstawie m.in. danych o napływach do funduszy). Co prawda przekroczył on już poziom neutralny, rosnąc do 5,6 pkt. (na jesieni 2022 wynosił ... zero), ale ciągle dość spory dystans dzieli go od przekroczenia granicy 8 pkt., wraz z którym pojawiłby się sygnał sprzedaży.

Rys2

Reasumując, przegląd całej gamy wskaźników nastrojów rynkowych ("sentymentu") BofA nie pozwala jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie, że optymizm inwestorów osiągnął już ekstremalny, niebezpieczny pułap, aczkolwiek dojście reguły gotówkowej na granicę sygnału sprzedaży przypomina, że owe nastroje przeszły już długą drogę od paniki (czytaj: super okazji) z jesieni 2022.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory