Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
W tle burzliwych wydarzeń na rynkach finansowych rozgrywają się zjawiska monetarne o często niedocenianym znaczeniu. Amerykański Fed systematycznie redukuje swój bilans poprzez wstrzymywanie się w większości od reinwestowania środków płynących z wykupywanych sukcesywnie obligacji. Według najnowszych danych stan posiadania papierów skarbowych w portfelu Rezerwy Federalnej zmalał do poziomu najniższego od połowy grudnia ub.r. Z kolei cała suma bilansowa jest najniżej od stycznia br. Tempo "ilościowego zacieśniania" (QT) przyspiesza - tygodniowy spadek stanu posiadania obligacji skarbowych był największy od czasu rozpoczęcia operacji redukcji.
Dlaczego redukcja bilansu Fedu ma takie znaczenie? Bo ma silny wpływ na tzw. podaż pieniądza (money supply) w gospodarce. Tak samo jak nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że gwałtowna ekspansja bilansu Fedu po wybuchu pandemii miała - obok zastrzyków gotówki z amerykańskiego budżetu rządowego - silne przełożenie na bezprecedensowy wzrost podaży pieniądza, tak samo teraz widać, że najpierw zahamowanie wzrostu bilansu Fedu, a obecnie jego redukcja przekładają się na zatrzymanie wzrostu podaży pieniądza.
O ile z kolei pandemiczny wystrzał podaży pieniądza miał z kolei - z wyraźnym opóźnieniem - wpływ na gwałtowne przyspieszenie wskaźnika inflacji (do czego notabene żaden bank centralny nie chce się oficjalnie przyznać), to na tej samej zasadzie można oczekiwać, że schłodzenie podaży pieniądza powinno też z opóźnieniem przełożyć się na okiełznanie inflacji - i to jest dobra wiadomość.
"Inflacja jest zawsze i wszędzie zjawiskiem monetarnym" - Milton Friedman (1912-2006), laureat nagrody Nobla, twórca tzw. monetaryzmu
Gorsza wiadomość jest taka, że do czasu opanowania inflacji postępujące ograniczanie płynności przez Fed może przyczyniać się do dalszych turbulencji na rynkach finansowych. Niestety skutki wcześniejszej nieokiełznanej ekspansji monetarnej z czasów pandemii wymagają teraz przysłowiowego odchorowania, zanim sytuacja powróci do stanu równowagi...
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.