Raport tygodniowy: siła grawitacji na GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Raport tygodniowy: siła grawitacji na GPW

Inwestorzy głowią się czy cały rynek pójdzie w ślady opadających od miesięcy kursów małych spółek. Główne indeksy znalazły się w okolicach dolnej granicy trendu bocznego.

Zapraszamy do zapisania się na NEWSLETTER

Kreski na wykresach

Mijający tydzień przyniósł sporo nowości, jeśli chodzi o sytuację techniczną na wykresach indeksów GPW. Są to raczej nowości na minus niż na plus. O ile słaba kondycja małych spółek (WIG250) nie jest taką nowością, to w tym samym kierunku zaczynają ciążyć pozostałe segmenty rynku. WIG jak i np. mWIG40 (średnie spółki) zbliżyły się do dolnych granic trendów bocznych trwających już ponad pół roku. Nasz indeks nieważony już nawet znalazł się poniżej poziomów wsparcia na wysokości ostatnich dwóch lokalnych dołków.

Nastroje rynkowe

 

Odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych obniżył się w tym tygodniu do 34,8%. Tak niski poziom optymizmu nie był od 15 miesięcy. Otwartą kwestią pozostaje jednak to czy optymistów jest już wystarczająco mało, by ruszyć z agresywnymi zakupami akcji. Historyczne dołki wskaźnika ustanawiane były w przedziale 25-26%. Jeśli założymy, że indeksy nie wybiją się ze wspomnianych wyżej trendów bocznych, obecny relatywnie niski poziom optymizmu może być zachętą do akumulacji. Gdyby jednak doszło do wybicia w dół, należałoby oczekiwać dalszego szybkiego skurczenia się odsetka byków w kierunku historycznych minimów i tam dopiero pojawiłaby się okazja do zakupów.

Gospodarka

W najbliższy czwartek poznamy wstępny szacunek polskiego PKB za II kwartał. Ekonomiści spodziewają się odczytu nieco powyżej 3% r/r (wobec 3,4% w I kw.). Dane te mają obecnie już tylko walor historyczny i nie mogą zmienić trendów na GPW. Z naszej analizy wynika bowiem, że w trwającym III kwartale rynek akcji dyskontuje dalsze schłodzenie koniunktury.

  

W poszukiwaniu alternatyw: może złoto?

Od miesięcy nasza diagnoza na temat rynku cennego kruszcu jest taka, że mamy do czynienia z trendem bocznym, z opcją wyjścia górą, szczególnie w razie turbulencji na rynkach akcji. Taki żmudny proces udeptywania dna jest cały czas kontynuowany.

Cena złota w USD

 

Cena złota w PLN

 

Szczególnie interesująco wygląda sytuacja techniczna na wykresie notowań złota w PLN, gdzie kurs przymierza się do wybicia z formacji „trójkąta”.

Trzy Strategie

Spośród naszych hipotetycznych strategii najlepiej sprawdzają się na razie „Cykl ponad wszystko” i „Podążaj za trendem” – obie zakładają obecnie trzymanie bezpiecznych aktywów (QUERCUS Ochrony Kapitału), tyle że z różnych powodów (w pierwszym przypadku jest to cykliczny spadek tzw. wskaźników wyprzedzających zapowiadający schłodzenie koniunktury gospodarczej, a w drugim – słaba postawa indeksu nieważonego). Najsłabiej radzi sobie póki co strategia „Kupuj tanio”, która niedawno zwiększyła udział akcji (QUERCUS Agresywny) z 50% do 60% za sprawą dalszego spadku wskaźnika P/E. Póki co oczywiście historia naszej symulacji liczy sobie dopiero kilka tygodni.

 

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory