Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
W najnowszym raporcie analitycznym PIMCO - jednej z największych firm zarządzających aktywami na świecie - naszą uwagę zwrócił fragment dotyczący złota. Eksperci zwracają uwagę, że ceny szlachetnego metalu zachowują się dużo słabiej niż teoretycznie powinny w obecnych okolicznościach: "można by oczekiwać, że w okresie rosnących oczekiwań inflacyjnych i przy jednoczesnym wzroście ryzyka recesji złoto powinno zachowywać się lepiej niż inne klasy aktywów. A jednak wbrew intuicji zachowuje się słabiej."
PIMCO pokazuje, że ceny złota odchyliły się mocno w dół względem tradycyjnej więzi z realnymi (pomniejszonymi o inflację) rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych. Innymi słowy, są sporo niżej niż teoretycznie powinny przy obecnym poziomie rentowności.
"Uważamy, że dzieje się tak, gdyż na krótką metę złoto jest postrzegane jako metal i jako waluta, więc konflikty handlowe i mocniejszy dolar wywołują spadek cen złota. Ta krótkoterminowa charakterystyka zdominowała długoterminowe cechy, takie jak przechowywanie (ochrona) wartości. W naszej opinii ta sytuacja stanowi okazję do dodania złota w roli zabezpieczenia (hedge) do portfela po atrakcyjnej cenie" - konkluduje PIMCO.
Nie oznacza to wszakże, że instytucja zaleca wypełnienie portfela inwestycyjnego złotem. Chodzi raczej o to, że - zdaniem PIMCO - warto nieco zwiększyć udział tego aktywa w całym, mocno zdywersyfikowanym globalnie portfelu kosztem innych aktywów, które mogą zachowywać się słabiej (m.in. długoterminowych obligacji skarbowych w strefie euro i Japonii). Mowa o tzw. przeważeniu (overweight). Oprócz złota PIMCO zaleca przeważać obecnie niektóre inne "aktywa realne" (mające zabezpieczać na dłuższą metę przed inflacją), takie jak surowce i obligacje indeksowane inflacją.
Reasumując, kolejne analizy sugerują, że złoto zostało w ostatnim czasie zbyt mocno "ukarane" i na dłuższą metę może to być ciekawy dodatek do portfela.
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.