Problematyczne wyceny małych spółek | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Problematyczne wyceny małych spółek

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Indeks małych spółek na GPW ciągle nie zdołał zakończyć korekty spadkowej po wcześniejszym imponującym rajdzie. W ostatnich dniach znów znalazł się bliżej letnich lokalnych dołków.

A jak wyglądają wyceny walorów małych firm? Odświeżmy nasz wykres ze wskaźnikami P/E (cena/zysk), po który już kilkakrotnie sięgaliśmy w tym roku (również w trakcie krachu).

W wersji bazującej na raportowanych (historycznych) zyskach, P/E na koniec września wyniósł 13,8. To umiarkowana wartość na tle ostatnich lat.

Mniej zachęcająco wygląda wersja P/E bazująca na prognozach analityków (tzw. Forward P/E; źródło: Bloomberg), która na koniec września podskoczyła do 18,5. To wartość najwyższa od ... 2013 roku.

Sprawdźmy dokładnie kiedy P/E było tak wysoko lub wyżej.

Trzeba przyznać, że z powyższego wykresu płyną raczej ostrzegawcze wnioski. Forward P/E był na poziomach zbliżonych do obecnego po równie dynamicznych falach wzrostowych jak tegoroczna (2013, 2009, 2007).

Podstawowe zastrzeżenie do tych rozważań to trudności w określeniu wiarygodności tych danych (nie znamy szczegółowej metodologii; pewne jest, że dla sporej części małych spółek w ogóle nie ma prognoz analityków). P/E w wersji opartej na zyskach historycznych nie jest tymczasem na wygórowanych poziomach, co utrudnia jednoznaczną ocenę sytuacji.

Reasumując, indeks sWIG80 jest ciągle w trybie korekty spadkowej po wcześniejszym rajdzie. Przysłowiową kulą u nogi dla benchmarku małych spółek jest być może wygórowany poziom wskaźnika ceny do prognozowanych zysków spółek.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory