Prawie 10% stopy zwrotu z obligacji zmiennokuponowych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Prawie 10% stopy zwrotu z obligacji zmiennokuponowych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Lipiec i pierwsze dni sierpnia przyniosły zauważalny spadek stawek WIBOR, obrazujących średnie oprocentowanie pożyczek międzybankowych. Przykładowo 6-miesięczny WIBOR obniżył się do poziomu niewidzianego od maja 2022. Stawka ta (6,59%) znalazła się też poniżej stopy referencyjnej NBP (6,75%). To nietypowa sytuacja, bo zazwyczaj WIBOR jest wyższy od stopy procentowej banku centralnego - to bez wątpienia wyraz oczekiwań na obniżki tej stopy w kolejnych miesiącach.

Rys1

 

Mimo tego spadku, stawki WIBOR są ciągle na relatywnie wysokim poziomie, szczególnie na tle okresu sprzed 2022 roku. Przecież jeszcze w I połowie 2021 stawki te były bliskie zeru!

Z punktu widzenia inwestorów WIBOR jest o tyle ważny, że zależy od niego oprocentowanie licznych serii obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (typu WZ), jak i większości obligacji korporacyjnych, emitowanych przez firmy. O tym, co oznacza wysoki WIBOR, przekonać się można przynajmniej częściowo, obserwując indeks tej pierwszej kategorii instrumentów (w przypadku "korporatów" nie istnieje niestety oficjalny benchmark, nad czym można ubolewać). Od jesieni ub.r. indeks ten przeżywa okres prawdziwej świetności. Jego 12-miesięczna stopa zwrotu zbliżyła się w lipcu do 10 proc.! To efekt zarówno wspomnianego wyższego oprocentowania, jak i wzrostu cen z wcześniejszych, nieco zaniżonych poziomów.

Rys2

 

Oczywiście normalizacja cen oraz oczekiwany powolny spadek oprocentowania, związany ze wspomnianym spadkiem stawek WIBOR, przyniosą bardziej umiarkowane stopy zwrotu w kolejnych 12 miesiącach, ale nadal mogą to być wyniki ciągle relatywnie wysokie, w porównaniu z poprzednimi latami. Warto dodać, że jeszcze wyższe oprocentowanie mają wspomniane obligacje korporacyjne, w przypadku których stawki WIBOR są powiększone o dodatkową marżę (jej wysokość zależy od oceny kredytowej emitentów).

Reasumując, instrumenty o zmiennym oprocentowaniu, które zajmują poważną pozycję w portfelach wielu krajowych funduszy dłużnych, przeżywają okres świetności. Co prawda zauważalny spadek stawek WIBOR obniży nieco stopy zwrotu w przyszłości, ale na razie spadek ten jest stonowany, a poziom oprocentowania ciągle relatywnie wysoki.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory