Pozycjonowanie za półmetkiem drogi od dołka | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Pozycjonowanie za półmetkiem drogi od dołka

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Comiesięczny sondaż Bank of America wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi na świecie to barometr nastrojów profesjonalistów, który już nieraz okazywał się źródłem ciekawych wskazówek dla inwestorów.

Jedną z naszych ulubionych pozycji w całym tym sondażu, który notabene obejmuje długą listę zagadnień, jest wskaźnik nastawienia zarządzających do globalnego rynku akcji. Jest on definiowany jako procent netto menedżerów deklarujących przeważenie (overweight) akcji w portfelach. Mówiąc prościej, chodzi o różnicę między odsetkiem tych, którzy są przeważeni w akcjach, a odsetkiem tych, którzy są niedoważeni.

Rys1

 

W ostatnich latach ten wskaźnik pozycjonowania ulegał gwałtownym wahaniom. Najpierw w trakcie 2021 roku zawędrował w pobliże historycznego rekordu, tzn. zarządzający byli powszechnie przeważeni w akcjach, co sygnalizowało silny optymizm rynkowy - i ta euforia okazała się trafnym kontrariańskim ostrzeżeniem. Z kolei w trakcie 2022 roku wahadełko nastrojów odchyliło się zupełnie w drugą stronę - na jesieni ub.r. wskaźnik był ... rekordowo nisko, sygnalizując ekstremalny pesymizm. I znów, na zasadzie kontrariańskiej, był to trafny sygnał, tyle że tym razem do zakupów akcji.

Wszystko to pokazuje, że wskaźnik BofA jest godny uwagi.

W jakim punkcie ten barometr jest obecnie, ponad rok po rozpoczęciu zaskakującej hossy na giełdach? W trakcie tych kilkunastu miesięcy wahadełko znów zaczęło się odchylać w drugą stronę. Najnowsza, październikowa edycja sondażu pokazuje, że wskaźnik wyszedł na plus, po raz pierwszy od kwietnia 2022 (innymi słowy, znów nieco więcej zarządzających deklaruje przeważenie niż niedoważenie akcji). Bez wątpienia spora część poprawy nastrojów jest już więc za nami.

Ale czy to już niebezpieczna euforia, taka jak w trakcie 2021 roku? Do tamtych poziomów jeszcze daleka droga - i to chyba jest najlepsza wiadomość płynąca z najnowszego sondażu BofA.

Reasumując, sondaż BofA wśród zarządzających funduszami przyniósł przed ponad rokiem trafny kontrariański sygnał do zakupów akcji, jakim był ekstremalny pesymizm rynkowy. Od tego czasu nastroje uległy znacznemu ociepleniu, ale nie jest to jeszcze poziom euforii takiej, jak w trakcie 2021 roku.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory