Polskie stopy ciągle daleko w tyle | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polskie stopy ciągle daleko w tyle

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowszy odczyt tzw. inflacji bazowej w Polsce za wrzesień (+4,2% r/r) potwierdza powrót do trendu wzrostowego po przejściowej zadyszce tego wskaźnika szczególnie bacznie obserwowanego przez ekonomistów. Widać, że presja inflacyjna przejawia się nie tylko w dość chwiejnych cenach żywności i energii, ale też w pozostałych komponentach, które właśnie obejmuje wskaźnik bazowy. Powrót w okolice poziomów najwyższych od dwóch dekad stawia pod znakiem zapytania retorykę "przejściowej inflacji"...

... i jeszcze bardziej zaostrza debatę na temat polityki monetarnej. Po wczorajszej, piątej już w tym roku (!) podwyżce stóp procentowych na Węgrzech do 1,8% i trzech podwyżkach w Czechach (ostatnia, wrześniowa podniosła stopy do 1,5%), poziom kosztu pieniądza w Polsce wydaje się mimo październikowego ruchu Rady Polityki Pieniężnej ciągle relatywnie bardzo niski.

Nic zatem dziwnego, że polski rynek finansowy dyskontuje w ostatnim czasie kolejne podwyżki stóp w naszym kraju. Co ciekawe wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych dużo szybciej "goni" za rosnącymi rentownościami w innych krajach regionu. Innymi słowy dostosowanie na rynku obligacji jest dużo bardziej zaawansowane niż w samej polityce monetarnej.

Reasumując, wczorajsza kolejna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech dolewa oliwy do rozpalonych oczekiwań na dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej przez rodzimą RPP. Dużo bardziej zaawansowany wydaje się natomiast wzrost rentowności polskich obligacji, który z wyprzedzeniem dyskontuje zmiany stóp.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory