Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Rozpoznawalny globalnie indeks MSCI Poland, reprezentujący polskie duże spółki, wypracował w 2023 roku całkowitą stopę zwrotu na poziomie +49,5 proc. (na tę liczbę składa się zarówno wzrost wartości krajowych akcji, dywidendy, jak i umocnienie PLN względem USD - indeksy MSCI standardowo wyrażane są w dolarze).
Dzięki temu MSCI Poland znalazł się na zaszczytnej, trzeciej pozycji w naszym rankingu rocznych stóp zwrotu prawie 50 krajowych indeksów MSCI, obejmujących rynki rozwinięte i wschodzące (polskie akcje zaliczane są do tej drugiej kategorii).
Okazuje się, że zarówno niemal 50-proc. stopa zwrotu, jak i pozycja MSCI Poland w naszym rankingu, należały do najwyższych w całej zbadanej przez nas historii. Wyższe stopy zwrotu benchmark polskich akcji wypracował w tym wieku tylko dwukrotnie - w latach 2017 i 2004. Z kolei jeśli chodzi o pozycję w rankingu, która w 2023 roku sięgnęła 96 percentyla (tzn. tylko ok. 4 proc. rynków było lepszych w ub.r. niż MSCI Poland), to wyższy szczebel udało się osiągnąć zaledwie raz, w 2017 (98 percentyl). Porównywalny był wynik w 2012 (93 percentyl).
Świętując te wyśmienite osiągnięcia 2023 roku, jednocześnie zaczynamy zastanawiać się: co dalej? Licząc na podtrzymanie dobrej passy przynajmniej w pierwszych miesiącach 2024, należy się jednak liczyć z tym, że o powtórkę ubiegłorocznych rezultatów może być niezwykle trudno. Taki przynajmniej wniosek płynie z powyższych zestawień. Nie zdarzyło się bowiem dotąd, by po roku w ścisłej czołówce rankingu, w kolejnym roku MSCI Poland również był wśród najlepszych rynków. Również stopy zwrotu były w kolejnym roku raczej rozczarowujące (-12,5% po 2017, +3,6% po 2012, +25% po 2004).
Co ciekawe natomiast, jednoznacznym "przegranym" ubiegłego roku okazały się Chiny, czyli największy rynek wschodzący, rozczarowało też kilka innych rynków azjatyckich - może tam należy szukać okazji do dodania do portfela na 2024 rok?
Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.