Polskie akcje już poza globalnym podium | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polskie akcje już poza globalnym podium

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak po styczniu wygląda nasz, oparty na indeksach MSCI, globalny ranking 12-miesięcznych stóp zwrotu z poszczególnych rynków akcji? Dobra wiadomość jest taka, że polskie akcje (MSCI Poland) są cały czas dość wysoko w zestawieniu. Jednocześnie jednak widać, że pomału osuwają się ze szczytowych pozycji w rankingu. Nie zdołały już utrzymać się na ścisłym podium, chociaż piąta pozycja ciągle jest bardzo dobra, szczególnie w warunkach tak silnej konkurencji.

Rys1

 

Jak te przesunięcia wyglądają na przestrzeni czasu? Przypomnijmy, że jeszcze w październiku polskie akcje były na samym topie, zajmując miejsce w setnym percentylu naszego rankingu. Na koniec stycznia znalazły się o krok od spadku poniżej umownej granicy 90 percentyla.

Rys2

 

Niepokojące może być to, że historycznie po wyjściu ze ścisłej czołówki globalnego zestawienia, potem polskie akcje nieubłaganie wędrowały zazwyczaj szybko w stronę ... najniższych pozycji w rankingu (no może z wyjątkiem bardziej rozłożonego w czasie przypadku z lat 2013-14).

Oczywiście taki scenariusz nie jest w żadnym razie przesądzony, a ponadto obniżanie się pozycji w rankingu wynikać może też ze statystycznego efektu bazy. Obniżanie się 12-miesięcznej stopy zwrotu nie musi oznaczać, że w dół idą kursy akcji, lecz np. z tego, że rosną wolniej niż przed rokiem. Cały czas na korzyść polskich akcji przemawia poziom wycen. Wskaźnik P/E w przypadku MSCI Poland przebył już co prawda długą drogę od dołka z jesieni 2022, ale z wartością 9,0 na koniec stycznia trudno byłoby uznać go za wygórowany.

Rys3

 

Niemniej regularność widoczna na wykresie obrazującym historyczne przesunięcia w rankingu skłania do zastanowienia nad dywersyfikacją portfela akcji w kierunku innych rynków. Jakich? Jednym z pomysłów, choć bez wątpienia mocno kontrowersyjnym, są ... Chiny. To one, wraz z Hong Kongiem, zajmują najniższą pozycję w rankingu. Przydałoby się jednak, żeby ta pozycja zaczęła przesuwać się w górę - to mógłby być pozytywny sygnał nie tylko dla samych chińskich akcji, lecz szerzej również dla całych rynków wschodzących (emerging markets), w indeksie których Chiny zajmują czołowe miejsce.

Reasumując, o ile na przełomie lat 2022/23 polskie akcje zaczynały przesuwać się z bardzo niskich pozycji w naszym globalnym rankingu 12-miesięcznych stóp zwrotu, to teraz obserwujemy odwrotne zjawisko - zaczynają osuwać się ze szczytowych pozycji. Duże znaczenie ma tu oczywiście statystyczny efekt bazy, ale historyczne prawidłowości skłaniają do zastanowienia się nad dywersyfikacją portfela.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory