Odliczanie do pierwszej obniżki stóp w USA | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Odliczanie do pierwszej obniżki stóp w USA

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kończące się dziś, pierwsze w tym roku, posiedzenie amerykańskich władz monetarnych (FOMC) nie powinno przynieść żadnych przełomowych decyzji, ale może przynieść kolejne wskazówki na temat tego, jak blisko (lub daleko) jest do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Jeszcze w końcówce 2023 rynek kontraktów terminowych na stopy był mocno przekonany, że do pierwszego cięcia przez Fed może dojść już na posiedzeniu 19-20 marca - obecnie do tego terminu pozostały mniej niż dwa miesiące. Seria mocniejszych danych z gospodarki doprowadziła jednak do zrewidowania tych "gołębich" oczekiwań i na chwilę obecną prawdopodobieństwo marcowej obniżki szacowane jest na ok. 50 proc. Rynek jest zaś ciągle mocno przekonany co do cięcia na początku maja, zaś co do czerwcowego terminu panuje praktycznie pewność.

Rys1

 

Tak czy inaczej, trwa już odliczanie do pierwszej obniżki stóp, a ostateczny termin będzie zależny od tempa obniżania się inflacji oraz danych dotyczących wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy zatem, jakie było typowe zachowanie amerykańskiego rynku akcji w okolicach cyklu cięć kosztów pieniądza.

Pierwsza kwestia, jaka rzuca się w oczy na poniższym wykresie, to typowe ukształtowanie się lokalnego szczytu na Wall Street na ok. 50 sesji (czyli niecałe 2,5 miesiąca) przed pierwszą obniżką, potem korekta spadkowa, a następnie powrót w górę bezpośrednio przed cięciem stóp. Taki scenariusz był typowy bez względu na okoliczności ekonomiczne.

Rys2

 

Oczywiście dużo ważniejsze na powyższym wykresie jest to, co działo się już po pierwszym cięciu. Tutaj rozróżnić można dwa scenariusze. W scenariuszu optymistycznym, w którym obniżka stóp nie okazuje się zwiastunem recesji, indeks S&P 500 szybko wznawiał dynamiczną zwyżkę po okresie wspomnianej lekkiej zawieruchy sprzed obniżki. Taki rozwój wydarzeń odnotować można było dwukrotnie w latach 90.

Zupełnie inny był scenariusz rozwoju wydarzeń, gdy początek cięć stóp miał okazać się potem zwiastunem recesji (2019, 2007, 1989) lub był reakcją na już trwającą recesję (2001). Ta druga ścieżka podąża (z przerwami) wyraźnie w dół.

Co ciekawe zaś, jeśli uśrednimy wszystkie te historyczne przypadki, to taka uśredniona ścieżka jest relatywnie płaska.

Jak to wszystko odnieść do obecnej sytuacji? Gdyby do pierwszej obniżki miało dojść już za niespełna dwa miesiące, to najwyższy czas, by wg powyższego wzorca rynek akcji wkroczył już niebawem w fazę typowej korekty spadkowej. Gdyby jednak termin ten przesunął się na początek maja (a w tę stronę podążają ostatnio oczekiwania rynkowe), to lokalny szczyt przed korektą powinien mieć teoretycznie miejsce gdzieś w okolicy połowy lutego. Termin czerwcowy (11-12 VI) plasuje z kolei lokalny szczyt dopiero na początek kwietnia.

A co potem? Być może w momencie pierwszej obniżki stóp będzie można już powiedzieć coś więcej na temat tego, czy bliższy będzie scenariusz recesyjny, czy raczej scenariusz "miękkiego lądowania".

Reasumując, chyba lepiej dla rynku akcji, żeby nie doszło szybko do pierwszej obniżki stóp w USA. Na razie "delektujmy się" samym oczekiwaniem na ową obniżkę, które historycznie było korzystnym środowiskiem dla Wall Street (aż do ostatnich paru miesięcy przed obniżką).


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory