Oczekiwania inflacyjne pomagają cenom złota | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Oczekiwania inflacyjne pomagają cenom złota

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ciekawy rozwój wydarzeń na rynku złota. Widoczna jest tu próba zakończenia długotrwałej korekty spadkowej rozpoczętej jeszcze od sierpnia 2020. W języku analityków technicznych mamy do czynienia z wybiciem w górę z formacji przypominającej "trójkąt".

Jak można to tłumaczyć w sferze fundamentalnej? Odwołajmy się do opisywanych wielokrotnie zależności, wg których o cenach złota decydują dwa elementy: (a) rentowności amerykańskich obligacji traktowanych często jako podstawowa konkurencja dla złota, (b) rynkowe oczekiwania inflacyjne. Spośród tych dwóch elementów uwagę zwracają obecnie zwłaszcza oczekiwania inflacyjne, które wspięły się właśnie na nowy szczyt (inwestorzy oczekują inflacji na poziomie 2,7% w skali roku w horyzoncie 10-letnim). Nominalna rentowność obligacji 10-letnich wyraźnie nie nadąża za tymi oczekiwaniami. Czyżby przyczyną była uporczywie "gołębia" retoryka Rezerwy Federalnej, która od miesięcy określa wysoką inflację jako "przejściową"?

Efekt jest taki, że realna (skorygowana o oczekiwania inflacyjne) rentowność obligacji nie tylko nie rośnie, lecz wręcz przeciwnie - jest nieopodal minimów.

Stąd już tylko krok dzieli nas od wyjaśnienia sytuacji na rynku złota. Nałożenie realnej rentowności obligacji (uwaga - prawa oś jest odwrócona) na wykres cen złota pokazuje, że widoczne oznaki ożywienia na rynku szlachetnego metalu są prostą konsekwencją omawianych trendów.

Reasumując, notowania złota podjęły próbę zakończenia korekty trwającej od sierpnia 2020. Szlachetny metal korzysta na dalszym wzroście oczekiwań inflacyjnych, któremu nie towarzyszy adekwatny wzrost nominalnej rentowności obligacji.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory