Obligacje z rekordowo długą korektą | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Obligacje z rekordowo długą korektą

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jeszcze w marcu br. pisaliśmy o tym, że amerykańskie indeksy obligacji skarbowych poddały się jednej z najgłębszych korekt spadkowych w swej historii. W tamtym czasie korekta na polskim rynku "skarbówek" była natomiast jeszcze dość nieznacząca. Teraz widać, że w ostatecznym rozrachunku polskie papiery dłużne poszły jednak w końcu w ślady obligacji amerykańskich. Obecna korekta popularnego indeksu TBSP gromadzącego papiery hurtowe (stałokuponowe) jest już drugą najgłębszą w całej historii tego benchmarku (-4,8%). Już bardzo niewiele brakuje, by wyrównać rekordowe spadki odnotowane na przestrzeni 2012 roku, które osiągnęły próg -5%.

Już teraz korekta jest natomiast rekordowo długa. Od odnotowania szczytu minęło już ponad 8 miesięcy, a indeks osunął się do poziomu najniższego od ponad półtora roku - z czymś takim inwestorzy jeszcze nie mieli do czynienia w prawie 15-letniej historii benchmarku TBSP.

Czy to okazja do zakupów przecenionych obligacji? Opinie na rynku są skrajnie odmienne. Pesymiści grzmią, że rentowności nawet długoterminowych obligacji są ciągle niskie na tle historii i nie rekompensują najwyższej od dwóch dekad inflacji. Rentowność nawet dłuższych papierów, np. z wykupem za ok. 10 lat, dopiero przekroczyła oficjalny długoterminowy cel inflacyjny RPP (2,5%), a do bieżącego poziomu inflacji daleka droga.

Optymiści przekonują z kolei, że rynek przereagował oczekiwane podwyżki stóp procentowych - może świadczyć o tym fakt, że rentowności większości serii obligacji zawędrowały do poziomów, które wcześniej były notowane przy stopie NBP w wysokości 1,5%, podczas gdy obecnie nawet po październikowej podwyżce wynosi ona dopiero 0,5%.

Jedna kwestia nie ulega wątpliwości - wyższe rentowności oznaczają, że obligacje stały się wyraźnie atrakcyjniejsze niż jeszcze na początku roku. Na razie ten wzrost atrakcyjności wynika ze spadku cen, z czasem wyższe stopy procentowe powinny przełożyć się też na stopniowy wzrost kuponów (oprocentowania) papierów skarbowych.

Reasumując, rynek polskich obligacji hurtowych przeżywa wyjątkowo silną przecenę na skutek gwałtownego wzrostu oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych po październikowym "jastrzębim" zaskoczeniu ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Pojawiają się opinie, że rynek być może przereagował.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Podwyżki stóp procentowych w USA:

Wybory