Nastroje w sondażu BofA najlepsze od 25 miesięcy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Nastroje w sondażu BofA najlepsze od 25 miesięcy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowsza, marcowa edycja globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi to jak zwykle dobra okazja, by wziąć pod lupę stan nastrojów rynkowych.

Praktycznie wszystkie główne miary przytoczone w najnowszym sondażu sygnalizują dalsze ocieplanie "sentymentu". Nasza ulubiona od lat pozycja, czyli deklarowane przez zarządzających zaangażowanie w akcjach, wykonała kolejny krok w górę. 28 proc. netto ankietowanych deklaruje, że przeważają akcje w portfelach - to poziom najwyższy od lutego 2022 (sprzed wybuchu wojny w Ukrainie), czyli od 25 miesięcy.

Rys1

Jak rozumieć wartość 28% netto? Jest to różnica między odsetkiem ankietowanych deklarujących przeważenie akcji, a odsetkiem ankietowanych deklarujących niedoważenie akcji.

Bez wątpienia nastroje rynkowe przeszły już długą drogę od jesieni 2022, gdy były najbardziej pesymistyczne w całej historii sondażu BofA (co notabene okazało się doskonałą, kontrariańską okazją do agresywnych zakupów akcji). Jak obecny poziom wygląda na tle historii? Trzeba przyznać, że już niewiele powyżej niego doszło dwukrotnie do nagłego zwrotu i schłodzenia - ostatnio tuż przed wybuchem pandemii (2020), a wcześniej wiosną 2012. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w większości przypadków oznaką silnego przegrzewania koniunktury było dojście omawianego odsetka powyżej 50 proc. netto. Na razie do tego pułapu jeszcze ciągle sporo brakuje.

Na nieco bardziej wyśrubowanym poziomie jest alternatywna miara nastrojów, czyli odsetek ankietowanych deklarujących podejmowanie wyższego od normy ryzyka w portfelach inwestycyjnych. Odsetek ten z jednej z najniższych historycznie wartości z jesieni 2022 (poniżej 10 proc.) zawędrował do prawie 30 proc. Dla porównania, 3 lata temu ustanowił rekord nieco powyżej 40 proc.

Rys2

 

Ocieplaniu nastawienia funduszy na świecie towarzyszy równoległa większa wiara w lepsze osiągnięcia spółek giełdowych. Po raz pierwszy od stycznia 2022 odsetek netto zarządzających oczekujących poprawy globalnych zysków firm wyszedł na plus (na jesieni 2022 był rekordowo nisko).

Rys3

 

Reasumując, główne miary nastrojów w globalnym sondażu BofA mają za sobą kilkanaście miesięcy konsekwentnej wspinaczki. To, że nie dotarły jeszcze do mocno wyśrubowanych z historycznego punktu widzenia (i przez to niebezpiecznych) poziomów, jest konsekwencją tego, że tym razem punkt startowy był położony wyjątkowo nisko (rekordowy pesymizm z jesieni 2022).


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory