Najciekawsze zjawiska początku II kwartału na czterech wykresach | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Najciekawsze zjawiska początku II kwartału na czterech wykresach

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

O ile I kwartał cechował się niemal liniową zwyżką S&P 500 i związaną z tym niską zmiennością, to widać, że początek II kwartału na globalnych rynkach ma zdecydowanie bardziej złożone oblicze.

Pierwszą kwestią zwracającą naszą uwagę, jest załamanie oczekiwań na obniżki stóp w USA w najbliższych miesiącach. Po środowych, nieco rozczarowujących danych o inflacji, szacowane przez rynek prawdopodobieństwo obniżki stóp w czerwcu runęło poniżej 20 proc., podczas gdy na przełomie kwartału szacowane było na ponad 50 proc. Co ciekawe, załamanie to jest zupełnie nieproporcjonalne do skali zaskoczeń inflacyjnych (inflacja była w marcu o ... 0,1 proc. wyższa niż oczekiwano).

Rys1

 

W porównaniu z I kwartałem wyraźnie w górę drgnął na początku kwietnia indeks VIX, odzwierciedlający tzw. implikowaną (oczekiwaną) zmienność na rynku akcji. VIX jest w ważnym punkcie - o krok od testowania opadającej linii, łączącej trzy lokalne górki, począwszy od jesieni 2022 (to wtedy zaczęła się fala hossy na giełdach). Do rozstrzygnięcia może dojść już w najbliższych dniach. Może jednak VIX odbije się od wspomnianej linii i wszystko powróci do normy (czyli niskiej zmienności)?

Rys2

 

Drgnięciu w górę indeksu VIX towarzyszyło opuszczenie przez indeks S&P 500 zawężającego się "klina", w ramach którego rósł jak po sznurku przez cały I kwartał. Wyjście z tej formacji to jeszcze nie jest przysłowiowy koniec świata, ale może to być zapowiedź większej zmienności (wahliwości) w II kwartale.

Rys3

 

Wspomniane na początku załamanie oczekiwań rynkowych na obniżki stóp w najbliższych miesiącach, w połączeniu z relatywną siłą amerykańskiej gospodarki, wyraźnie wpływa na dolara. Indeks dolarowy w czwartek znalazł się najwyżej od listopada ub.r. Wcześniej przebił linię trendu spadkowego wychodzącą ze szczytu z jesieni 2022. Czyżby budował formację "spodka", zaznaczoną przerywaną linią?

Rys5

 

Oczywiście w scenariuszu optymistycznym te wszystkie zjawiska są tylko przejściowym zaburzeniem sytuacji rynkowej. Ale liczyć się należy też z tym, że sygnalizują one możliwą wyższą zmienność w porównaniu z niezwykle jednostajnym I kwartałem.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory